IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 6. července 2022/22:30

11.06.
2016
15:30

Ignis Brunensis je pro nás jedním z nejdůležitějších festivalů, říká španělský ohňostrůjce

Španělsko a klasikové, tak nazval svoji show španělský tým Focs D'Artifici Europlá, který se představí návštěvníkům přehlídky Ignis Brunensis dnes večer. Lidé, kteří zamíří na Brněnskou přehradu, zhlédnou představení nabité nejrůznějšími barvami doplněné vážnou hudbou. Právě širokou škálou pestrých barev je společnost ve světě vyhlášená.

Brněnská přehrada - Designér dnešního ohňostroje, který večer rozzáří oblohu nad brněnskou Bystrcí, Francisco Martineze Gomis, do Brna nemohl přijet, svou show tak na rozdíl od desítek tisíc diváků neuvidí. „Přejeme si, aby byli diváci spokojení a ohňostroj si užili," řekl designérův zástupce  ze společnosti Focs D'Artifici Europlá José Manuel Bordés.

Španělští ohňostrůjci z týmu Focs D'Artifici Europlá. Foto: Jan MenšíkTrvá příprava podobného ohňostroje, jaký předvedete dnes večer, dlouho?
Na začátku musí být nějaká myšlenka a představa show. Namyslím si hudbu a pasáže ohňostroje a všechno zkonzultuju s kolegy. Ohňostroj vymýšlíme a připravujeme ve Španělsku, naše představení Španělsko a klasikové nám zabralo přibližně patnáct dní. Přímo před ohňostrojem máme v Brně k dispozici tři dny, kdy veškeré dvoutýdenní přípravy završíme.

Jak taková třídenní dokončovací práce vypadá?
První den chystáme ponton. Hlavně rozmisťujeme bedny a připravujeme odpaliště, abychom se druhý den mohli věnovat pyrotechnice. Druhý den plníme připravené bedny pyrotechnikou, připravujeme rakety do různých úhlů. Třetí den vše dokončujeme a kontrolujeme, aby to bylo připravené na večerní show.

Kolik lidí se podílelo na přípravě celého ohňostroje?
Ve Španělsku připravovalo představení více než třicet lidí, ale sem do Brna jsme přijeli pouze čtyři. Na rozmístění a přípravu na pontonu je potřeba jen pár techniků, takže to stačí. Navíc nám pomáhají čeští kolegové. Spolupráce s nimi je velmi dobrá.

Máte tu čest odpálit jubilejní 100. ohňostroj v historii festivalu Ignis Brunensis. Připravili jste si k této události něco speciálního?
Přivezli jsme si nejmodernější pyrotechniku vlastní výroby. Naše ohňostroje jsou velmi barevné a právě v kvalitě a široké škále odstínů vidím největší přínos. Barevností našich představení jsme, troufám si říci, vyhlášení. Jinak jsme nic speciálního nevymýšleli, snažíme se, aby každý náš ohňostroj byl speciální a výjimečný.

Představení na Brněnské přehradě doplňuje hudba. Jak jste ji vybírali?
Hudbu jsme vybírali podle nálady, žádný klíč v tom nebyl. Tentokrát jsme vybrali vážnou hudbu. Pustili jsme si ji a přidávali jednotlivé ohňostrůjné efekty, aby nám ladily do jednotlivých pasáží hudby. Potom jsme vše synchronizovali pomocí speciálního počítačového programu. Navíc známe své vlastní výrobky a víme, jak se chovají, takže je pro nás mnohem jednodušší synchronizovat je s vybranou hudbou.

Kolik ohňostrůjných show za rok připravíte?
Přesné číslo si nepamatuju, ale každý rok to je přibližně okolo sedmdesáti ohňostrojů. Naše práce je tedy celkem časově náročná, při takovémto počtu představení musíme v práci trávit mnoho času. Ale svou práci máme všichni moc rádi, takže si to dokážeme užít.

Vzhledem k velkému počtu ohňostrojů za rok se nabízí otázka, které země jste při svých vystoupeních už navštívili?
Některé z našich představení mohou lidé vidět po celém světě. Navštívili jsme většinu zemí světa, ale nejvíce ohňostrojů odpalujeme u nás doma, ve Španělsku. Teď jsme v Brně a velmi se nám tu líbí.

Soutěžní ohňostroje festivalu Ignis Brunensis se odpalují z pontonu ukotveného na přehradě. Je pro vás těžké vypořádat se s podmínkami na vodní hladině nebo jste na to zvyklí?
Společnost Focs D'Artifici Europlá sídlí ve Valencii, která leží na pobřeží. Mnoho našich ohňostrojů odpalujeme z moře, takže žádný problém v tom nevidím, jsme na to zvyklí. Je samozřejmě rozdíl mezi ohňostroji, které se odpalují ze země a z vody. V případě pontonu je třeba počítat s větší vlhkostí a také s dýmem po odpalech, ale na vše se dá dobře připravit.

Myslíte si, že byste mohli letošní ročník Ignis Brunensis vyhrát?
Pro mě je nejdůležitější, aby se diváci bavili a odcházeli z ohňostroje nadšení a s lepší náladou. To je hlavní náplň mé, a nejen mé, práce. Výsledek soutěže si netroufnu odhadnout, ale pro mě osobně je až druhořadý.

Jan Menšík
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz