IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

15.06.
2016
16:20

Portugalský ohňostrůjce: Chceme, aby na naši show diváci ještě dlouho vzpomínali

Portugalští tvůrci dnešního představení nad Brněnskou přehradou chtějí u diváků kombinací hudebního rytmu s tradiční portugalskou pyrotechnikou navodit pocit absolutní úplnosti a naplnění. Rui Macedo ze společnosti Macedos Pirotecnia si spolu se svými kolegy přeje, aby návštěvníci na jejich bohatou, intenzivní epickou show nazvanou Plenus ještě dlouho vzpomínali.

Ohňostrůjci společnosti Macedos Pirotecnia v Brně zvítězili už třikrát, v letech 2005 až 2007. Foto: archiv Macedos PirotecniaBrněnská přehrada - Ohňostrůjci z úspěšné portugalské společnosti Macedos Pirotecnia nejsou v Brně žádní nováčci. Na Ignis Brunensis, kde byli v minulosti oceněni hned třikrát, se dnes večer představí po osmileté přestávce. Rozhovor Online zpravodaji Ignis Brunensis poskytl Rui Macedo.

Těšili jste se, že po tak dlouhé době opět zavítáte do Brna?
Ano, těšili jsme se na přehlídku i na Brno. Ačkoli máme zkušenosti z mnoha soutěží po celém světě, festival Ignis Brunensis je naším oblíbeným. Vyhráli jsme tu třikrát v řadě, což si myslím, že se před námi ani po nás žádné společnosti nepodařilo, takže máme k České republice a Brnu zvláštní vztah.

Vaše představení jste nazvali Plenus, což v latině znamená něco jako hojný, plný, bohatý. Co si pod tím má divák představit?
Název Plenus přesně vyjadřuje náš záměr. Chceme udělat velkolepou, silnou a hlučnou show. Spojit efekty s hudbou, která dokáže ohromit porotu i diváky. Proto jsme zvolili soundtrack začínající v epickém stylu s rozmanitými žánry a performery jako Queen nebo naše portugalská zpěvačka Dulce Pontes a pak ohromující závěr. Vlastně po skončení hudby čeká diváky ještě jedno finále.

Líbí se vám letošní soutěžní skladba Z nového světa od Antonína Dvořáka?
Líbí se nám klasická hudba, to ano, ale nemyslím si, že je to nejhodnější skladba pro ohňostrůjné představení. Ale myslím, že jsme odvedli dobrou práci, uvidíme, jak to celé dopadne.

Jak dlouho trvá příprava takového ohňostroje, který uvidí návštěvníci Brněnské přehrady?
Velmi dlouho, pět nebo šest měsíců. Vše začíná výběrem týmu, se kterým potom vybíráme hudbu vhodnou pro konkrétní příležitost, publikum a prostředí. Snažíme se vybrat hudbu, která by se mohla líbit většině lidí. Potom navrhujeme design ohňostroje. Snažíme se spojit podle nás nejlepší efekty s momenty v hudbě. Návrhy nakonec putují do továrny, kde nám vše vyrobí. Montáž v místě ohňostroje pak trvá dva nebo tři dny. Na přípravě ohňostroje pracuje asi čtrnáct nebo patnáct lidí. Ale v továrně v Portugalsku jich pracuje mnohem více.

Když si vyrábíte své unikátní ohňostroje, pak je každé vaše představení premiérou. Jak víte, že vše bude vypadat tak, jak chcete?
Když ohňostroj vytváříme, víme přesně, jak všechno bude vypadat. Mohlo by se sice stát, že se něco pokazí kvůli technické chybě, ale dopředu víme poměrně přesně, co se stane.

Myslíte si, že máte šanci v Brně opět vyhrát?
Doufáme. Samozřejmě to ale nezáleží jen na nás. Vážně bychom rádi vyhráli znovu, ale hlavně bychom chtěli, aby si lidé užili naši show. To je náš prvotní záměr a pak se uvidí.

Viděli jste ohňostroje svých soupeřů?
Jen na internetu, ale myslím, že se jim show moc povedly. Nebude to lehké s takovou konkurencí, ale budeme se snažit podat co nejlepší výkon.

Inka Koutná
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz