IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 6. července 2022/22:30

18.06.
2016
14:40

Ohňostrůjce Jaroslav Štolba: Poslední letošní show vyjadřuje osudovost

Za možnost vzdát hold Karlu IV. považuje dnešní poslední letošní ohňostroj přehlídky Ignis Brunensis jeho tvůrce, Jaroslav Štolba z firmy Flash Barandov SFX. Představení spatří návštěvníci festivalu nad hradem Špilberk.

Brno - Ohnivý brokát pro císaře jako odkaz k výročí narození Karla IV. Mohou dnes spatřit návštěvníci festivalu Ignis Brunenis. Pro Jaroslava Štolbu, designéra ze společnosti Flash Barandov SFX, to znamenalo přípravu ohňostroje, který v sobě ukrývá množství emocí spojené s životním příběhem Karla IV.

Jaroslav Štolba. Foto: Robert VystrčilJak hodnotíte jako organizátor, ale i ohňostrůjce letošní ročník přehlídky Ignis Brunensis?
Budeme-li hodnotit dosavadní show na přehradě, myslím, že to byl velmi vysoký standard. Měli jsme tu firmu, která byla trojnásobným, a dnes je už čtyřnásobným, vítězem festivalu. Měli jsme tu španělské ohňostrůjce, kteří na rozdíl od ostatních španělských nemají tak dlouhou tradici, ale byli tu právě proto, že k pyrotechnice přistupují jinak. Tato firma dostala cenu za scénu - díky úžasným barvám, technologii a chemii. Slovenský tým, zase potvrdil slovanskost při zpracování povinné skladby Antonína Dvořáka. Jsou to sousedi, se kterými jsme se však nemohli dlouho domluvit na jejich účasti. Mnohým lidem spadla brada při pohledu na jejich show, protože je to poměrně malá firma s malým počtem zaměstnanců, ale Slovensko prezentuje významně na mnohých místech ve světě. Zároveň se s nimi pracovalo na pontonech bez komplikací.

Čím to, že práce s nimi byla jiná?
Patříme stále do generace, kdy slovenština je pro nás srdečně srozumitelná. Vždy se snažíme, aby se tu účastníci z celého světa cítili dobře. Musíme respektovat, že mají jinou kulturu, zvyky a zpřístupňujeme jim účinkování v České republice. Se Slováky jsme neměli žádné problémy při komunikaci, nic jsme nemuseli ověřovat.

Příští ročník Ignis Brunensis je jubilejní dvacátý, ale při vyhlašování výsledků zaznělo, že jeho budoucnost je nejistá. Má se festival stále kam vyvíjet nebo v budoucnu může opravdu skončit?
Jde o dvě věci. V první řadě od jubilejního ročníku očekáváme, že přitáhne mnoho lidí, nejen diváků, ale i účastníků. Existují očekávání, že další ročník bude větší, mimořádný. Takže zpracovat tato očekávání je jeden úkol. Druhým úkolem je být pravdivý v tom, kam se festival bude vyvíjet. Máme za sebou devatenáct ročníků, přes sto show, takže by měla skončit obhajoba festivalu před vlastním městem, či spíše před jejich autoritami. Máme úžasný prostor k zhodnocení minulých ročníků a můžeme tak vytvořit plán do budoucna. Přál bych si, aby se organizátoři i město shodli na kompromisní cestě festivalu a mluvili o její vizualizaci, stylizaci a budoucím programu.

Máte vy sám jako ohňostrůjce ještě nějaký sen, který byste si chtěl splnit?
Pro mě není při ohňostrojích hnacím motorem sen, ale spíše svoboda. Musíme se velmi často přizpůsobovat přáním klientů. Já přeju takové show, kde se budeme moci svobodně vyjádřit a klient mi vyjádří důvěru - ta pro mě představuje hozenou rukavici.

Letos jste si připravili na závěr festivalu ohňostroj s názvem Ohnivý brokát pro císaře, který odkazuje k výročí narození Karla IV. Inspirovali jste se v historických pramenech a událostech?
Při tvorbě ohňostroje je potřeba vytvořit vnitřní příběh. Nejdřív jsem hledal nějaké spojení Karla IV. s Brnem, které nebylo moc veselé. Ať je to císař, král nebo kdokoli jiný, je to stále chlap, pro kterého první manželství a dítě mělo úžasnou hodnotu. Musel se vzdát jejich přítomnosti kvůli jejich bezpečnosti. Proto se jeho žena Blanka s dcerou Markétou dostaly sem do Brna, kdy tu řádil mor a Karel IV. tak záhy ztratil obě. Což je skutečné spojení s Brnem. Pprojeví se ve skladbě Cry, tedy Pláč. Tuto prvotní emoci jsem obaloval dalšími, které odkazovaly ke státnosti, ke královských krokům, vojevůdství, ale i  osudovosti. Víme, že Karel VI. si přál po smrti odpočívat v brokátových šatech. Takže i tuto věc při ohňostroji barevně znázorníme.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz