IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

31.05.
2014
15:45

Šéf Flash Barrandov SFX: Dětem musíte ohňostroj přizdobit známou hudbou

V duchu Harryho Pottera a známých melodií z filmů o něm se ponese dnešní večerní ohňostrojové intermezzo. Představení na závěr dětského dne v Brně-Komárově bude mít pod taktovkou Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Brno - Jaroslav Štolba se svou skupinou ohňostrůjců z Flash Barrandov SFX jezdí do Brna už sedmnáct let, od počátku přehlídky Starobrno Ignis Brunensis. „Když jsme tenkrát začínali na Kraví hoře, přálo si vedení tamní radnice, aby se přišlo podívat aspoň deset tisíc lidí. Dneska bývá na přehradě lidí i dvě stě tisíc," řekl Štolba.

Jaroslav Štolba. Foto: Jaroslav KorčákČím je přehlídka v Brně v mezinárodním kontextu specifická?
Pro nás je zvláštní tím, že je to doma. Ale hlavně v tom, že se jako jediná uchytila a přežila. V Česku bylo už více pokusů, ale jen tato přehlídka se opakuje, letos už po sedmnácté. Zároveň jde o nejstarší přehlídku v zemích východní Evropy. Stala se známou po celém světě a získat titul vítěze Ignis Brunensis dnes už něco znamená.

Co tvoří efekt rachejtle - na čem záleží, jak ve vzduchu vybouchne a jaké vytvoří obrazce?
Je to stejné jako s lidským životem - vše je práce chemie. Tady ale navíc pracujeme za vysokých teplot a tlaků. Výsledek určuje také použitý materiál. Ovlivňuje charakter celého ohňostroje. Jde o hoření pod kontrolou. Aby se spektrální barva projevila, musí plamen procházet i přes patnáct set stupňů Celsia. Pak tvoří modrou, červenou, bílou a další barvy a efekty.

Dokáže vaši práci něco spolehlivě zhatit?
Nepřítelem číslo jedna je mlha. Nepřítelem číslo dvě je vítr. A když je kombinace mlhy a větru, nedá se vůbec nic dělat. Pracovali jsme už v různých podmínkách na mnoha místech světa, například při padesáti stupních Celsia v Ománu, za slejváků či pod vodopádem. A všechno se dá připravit. Ale když se udělá mlha, může mít člověk přípravu jakoukoliv, a přesto není nic vidět.

Neunavuje vás už po letech praxe práce ohňostrojného designéra?
Je to srdeční záležitost, k této profesi musíte mít vztah. Naše firma není vyhraněná jen na ohňostroje, děláme i speciální efekty pro film a reklamy. Řekl bych, že kolikrát je větší nuda dělat každý den něco jiného. U ohňostroje znám někdy termín i šestnáct měsíců dopředu - to se pak můžu do práce plně položit a vše řádně připravit a užít si ho. Třeba i sledováním představení ostatních. Navíc každé místo má svoje specifika. Třeba v Hannoveru jsme v jedné zahradě pracovali s několika hloubkami ohňostroje a pro diváky to bylo velmi zajímavé, protože některé efekty byly s malou ráží a hodně zblízka, zatímco jiné s velkou a vzdálenější. Pokaždé je to nové a jiné.

A dnešní ohňostroj, který ukončí dětský den v Brně-Komárově, bude jaký?
Dneska tu bude čarodějnický učeň Harry Potter a jeho ohnivý pohár. Nejsilnější stránkou tohoto motivu je jeho hudební podklad, který zachycuje krásu a tajuplnost celého příběhu. Děti jej navíc znají a právě u nich je větší nutností zahrát známou hudbu než tomu je u dospělých.

Michal Rapco
Autorem je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
Více informací na www.munimedia.cz