IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

13.06.
2014
20:30

Rej masek ovládl centrum Brna

V rej masek a nejrůznějších kostýmů se dnes navečer proměnilo centrum jihomoravské metropole. Brněnská divadla si pro diváky připravila slavnostní průvod v maskách.

Prohlédněte si také přiložené video.

Brno-střed - Masky na chůdách, kohouty, tučňáky, barevné postavy i kostlivce. A ještě mnohem víc toho mohli vidět lidé na brněnském náměstí Svobody dnes navečer.

Smějící se bestie v podání Husy na provázku. Foto: Kamila VlčkováTradiční Slavností masek vyvrcholil pátý ročník festivalu Divadelní svět Brno. Tématem slavnosti letos byla Komedie lásky a láska obecně.

„Moc se mi líbil průvod divadla Husa na provázku, zejména hra na klavír a zpěv na korbě traktoru, nemělo to chybu. Ale i ostatní masky byly moc povedené," zhodnotila průvod kostýmů Iveta Štěpánková.

Do akce se zapojilo devět brněnských divadelních scén. Průvod začal v šest hodin odpoledne z Moravského náměstí, kde předtím divadelníci dokončovali poslední úpravy na svých kostýmech a maskování. Odtud se všichni pomalým krokem vydali Rašínovou ulicí na náměstí Svobody.

Každé divadlo ukázalo své kostýmní pojetí tématu. Divadlo Polárka barevným vystoupením naznačilo toleranci a porozumění nejen v lásce, Radost zase předvedla naivní lásku v opeře Kouzelná flétna. A loňský vítěz HaDivadlo naznačilo, že láska je jen chemie.

Průvody se postupně představily divákům a odborné porotě krátkou scénkou na pódiu. V porotě zasedla francouzská filmová herečka a režisérka Isabelle Nanty, bývalá trojskokanka a olympijská vítězka Šárka Kašpárková, herečka Zdena Herfortová a kostýmní výtvarnice Sylva Zimula Hanáková.

Nejlepší kostýmy měla a králem masek se tak stala operní scéna Národního divadla Brno s tématem odvěké propojenosti lásky a smrti.

Korunu pro krále divadlu předal ředitel divadla Radost Vlastimil Peška. Příjemný večer poté pokračoval koncertem kapely Support Lesbiens.

Kamila Vlčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz