IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

07.09.
2022
17:00

Slavnosti piva v Brně nabídnou přes 30 piv od minipivovarů

Více než 30 řemeslných piv z 20 minipivovarů z různých koutů republiky budou moci ochutnat od pátku 9. do soboty 10. září návštěvníci Slavností piva Františka Ondřeje Poupěte, které se konají v Brně. Pro zájemce je připravené i moravské víno, burčák, regionální občerstvení a zábavný program. Letošní slavnosti zpestří premiéra pivních „svrchňáků" pivovarského domu Poupě.

Aktualizováno 10. 9. 2022 / 9.45 přidána fotogalerie ze zahájení slavností

Brno - Vždy v pravé brněnské poledne, tedy v 11 hodin, se začne v pátek a v sobotu točit zlatavý mok na slavnostech piva věnovaných brněnskému sládkovi a zakladateli moderního vaření českého piva Františku Ondřeji Poupětovi. Slavnosti se konají v ulicích okolo Šilingrova náměstí, provozní doba je v pátek 9. září i v sobotu 10. září vždy od jedenácti dopoledne do půl desáté večer.

Návštěvníky čeká více než 30 druhů piv z dvaceti minipivovarů. Novinky si letos přichystal například pivovar Poupě se sládkem Ladislavem Němečkem, který stojí za pivy v Dalešickém pivovaru. Pro slavnosti uvařil hned čtyři svrchně kvašená piva.

„Chceme do Brna přinášet zajímavá piva z různých koutů světa. Ve spolupráci s Černokosteleckým pivovarem jsme připravili belgický Witbier. Je sušší, s minimem chmelové hořkosti, kořeněnou chutí a s kúrou hořkého pomeranče. Druhým pivem je lehký letní Fruit Ale s 10 procenty ovocného pyré, používáme mango a mučenku," uvedl Němeček.

Milovníci hořkých piv si mohou užít zase citrusově hořkou Session IPA. „A vůbec první pivo, které jsme uvařili, je West Coast IPA, která má také vyšší hořkost a silnější chuť," doplnil sládek. Prozradil, že inspirací mu byly zejména tisíce vypitých piv od jiných pivovarů.

Právě sud první West Coast IPA bude v pátek 9. září v 16 hodin při zahájení slavností naražený podle tradice dřevěnou palicí. Kmotrem nového piva se stane osobnost brněnského pivovarnictví Petr Hauskrecht.

V tancích ve sklepě pivovarského domu Poupě čeká přibližně pět tisíc litrů piva, které budou od pátku na čepu. „Nabídku chceme sezónně obměňovat, zaměříme se i na popularizaci různých druhů piva a na technologické vylepšování," nastínil spolumajitel Poupěte Marek Tichý.

Živo bude o víkendu nejen u Šilingrova náměstí. Rodiny s dětmi se v sobotu 10. a v neděli 11. 9. mohou na Špilberku vydat mezi pohádkové postavy za pokladem. Při 10. ročníku akce Špilberk žije jsou pro děti připraveny divadelní představení, prohlídky hradu i celohradní hra.
Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online