IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

31.05.
2014
19:55

Pomáhat lidem byl už dlouho můj cíl, říká nový hasič Lukáš Vondál

První den po slavnostní přísaze na náměstí Svobody v Brně má za sebou hasič Lukáš Vondál. Ač se jako malý nikdy hasičem stát nechtěl, postupem času zjistil, že pomáhat lidem v jeho okolí je vlastně jeho celoživotní sen.

Brno, Letovice - Chtěl pomáhat lidem, úspěšně prošel náročným výběrovým řízením a složil psychotesty. Včera na náměstí Svobody v Brně složil společně se svými kolegy před zraky svých blízkých i obyvatel Brna slavnostní přísahu a vstoupil do hasičského záchranného sboru.

Lukáš Vondál se včera stal spolu se svými kolegy novým hasičem. Chce pomáhat lidem. Fotografovat samostatně se nechtěl. Foto: Robert Vystrčil
Lukáš Vondál z Letovic má za sebou první den jako opravdový hasič. Splnil se mu dlouhodobý sen. Konečně může pomáhat lidem při těch nejtěžších situacích. Něco takového chtěl už dávno. „Byla to moje motivace ke vstupu do hasičského sboru," řekl.

Jako malý kluk však Vondál hasičem být rozhodně nechtěl. „Tehdy mě to nelákalo. Chuť pomáhat přišla až později. S věkem a přibývajícím rozumem," usmívá se novopečený hasič.

Nyní složená slavnostní přísaha je podle něj pobídkou k další činnosti. „Stát tu přede všemi a společně před našimi rodinami přísahat, to člověka žene kupředu. Doufám, že budu hasičskému sboru dělat čest," svěřuje se Vondál.

Jako jeden z mála nebyl dříve dobrovolným hasičem. „Rozhodl jsem se rovnou vstoupit mezi profesionály," řekl.

Rozšířit řady profesionálních hasičů ale nebylo vůbec snadné. „Pilně jsem se připravoval. Asi nejtěžší bylo složit psychologické testy. Z těch jsem měl docela strach. Většina zájemců na nich totiž pohoří. Ale podařilo se a já jsem strašně rád," přiznává mladý hasič.

Náročnost je testů však podle něj oprávněná. „Hasiči se setkávají se spoustou situací, nehod, povodní a dalších katastrof, se kterými se pak musejí vyrovnávat. Je to velmi náročné na psychiku a myslím, že i to nejtěžší na jejich práci. Proto je nesmírně důležité, aby na to byli připraveni," dodal Lukáš Vondál, nyní už jeden z nich.

Vendula Pudelková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně
Více informací na www.munimedia.cz