IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

20.05.
2013
20:00

Televize a rozhlas slaví interaktivními výstavami

První ze série výstav Ladíte s námi pořádaných u příležitosti výročí Českého rozhlasu a televize mohou ode dneška návštěvníci zhlédnout v brněnské Knihovně Jiřího Mahena.

Brno-střed – Česká televize zahájila své vysílání přesně před šedesáti lety, rozhlas ještě o třicet let dříve. Součástí výročních oslav jsou i výstavy, které pořádá Vysoké učení technické v Brně spolu s brněnským technickým muzeem. Prvním místem, kde mohou návštěvníci nahlédnout do historie vysílání je Knihovna Jiřího Mahena.
Návštěvníci si prohlížejí staré televizory. Foto: Adéla BeranováNa výstavě Ladíte s námi jsou ke zhlédnutí staré televize, rádia a další technické poklady. Návštěvníci si mohou poslechnout také autentické nahrávky z rozhlasového vysílání, třeba abdikační projev prezidenta Beneše z listopadu roku 1938. Oslavy výročí televize a rozhlasu jsou součástí festivalu Brno – město uprostřed Evropy, který svým doprovodným programem začal už v sobotu.

„Jsem úplně nadšená. Objevila jsem tu televizi, kterou si pamatuju z dětství. Měli ji sousedé a chodila se na ni koukat celá vesnice,“ usmívá se jedna z prvních návštěvnic Anežka Mansfeldová. Vedle historických přístrojů mohou lidé prostřednictvím informačních panelů nahlédnout také do atmosféry prvního rozhlasového vysílání nebo do tajů fungování televize.

Na další výstavu mapující historii rozhlasu a televize zve mluvčí Technického muzea v Brně Klára Havlíčková. „Část naší expozice bude interaktivní, návštěvníci si budou moci vyzkoušet přístroje, které si třeba pamatují z dětství,“ upozornila. Studenti a učitelé Vysokého učení technického v Brně zase o víkendu 15. a 16. června představí na náměstí Svobody technické aspekty televizního a rozhlasového vysílání. „Vysvětlíme, jak funguje rádio a televize a každý si to bude moci vyzkoušet,“ řekla prorektorka Irena Armutidisová.

Výstava v knihovně Jiřího Mahena potrvá do 15. června, pak se přesune kromě zmiňovaného Technického muzea a náměstí Svobody také do galerie Vaňkovka a na brněnské letiště.

Československo se stalo roku 1923 druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním. Ředitel Českého rozhlasu Brno Ludvík Němec mimo jiné upozornil na souvislost mezi místem konání první výstavy a rozhlasovým vysíláním. „Naše vysílání je už od počátku spjaté s literaturou a dramatem. Nikde v Evropě nebylo v managementu rádia tolik spisovatelů a dramatiků,“ podotkl. Podle něj nepůsobil v Brně za posledních padesát let žádný spisovatel, který by nějakým způsobem nespolupracoval s Českým rozhlasem.
Adéla Beranová
Autorka je studentkou žurnalistiky a FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil