IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

25.05.
2013
23:30

Magická záře osvítila výstaviště a zahájila přehlídku ohňostrojů

Festival STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, svátek všech milovníků barevných ohňů, právě začal. Magická záře prvního, zatím nesoutěžního ohňostroje, osvětlila brněnské výstaviště.

Aktualizováno 26. 5. 2013 / 0.50: přidána fotogalerie.

Brno-střed – Nesoutěžní prelude v režii ohňostrůjců z brněnského týmu Theatrum Pyroboli dnes odstartovalo přehlídku ohňostrojů STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS. Designer Ivan Martinek letos přichystal dechberoucí podívanou nazvanou Magická záře. Ohňostroj oslavoval 85. výročí brněnského výstaviště a zároveň 1 150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Úvodní ohňostroj vrátili organizátoři na výstaviště po pěti letech kvůli festivalu Vystec Fest. Dnešní ohňostroj byl jeho vyvrcholením.

Magická záře nad brněnským výstavištěm uhranula diváky. Foto: Robert VystrčilNávštěvníkům se nový prostor zahajovacího ohňostroje velmi líbil. „Netlačí se tu tolik lidí a ohňostroj lítá přímo nad námi. Je to skvělý zážitek,“ okomentovala výhody výstaviště studentka Zdenka Loučková. Spokojená byla i jedna z nejmladších návštěvnic, tříletá Michaela Ambrožová. „Nejlepší byly ty velké zlato-červené rachejtle, pochvalovala si. Její rodiče Jan a Vlaďka patří k dlouholetým návštěvníkům Ignis Brunensis. „V posledních letech jsme kvůli malé pár ohňostrojů vynechali, ale letos se určitě chystáme i na ty na přehradě,“ řekl tatínek Jan Ambrož.

Ohňostroj tvořily celkem tří obrazy. Prvním bylo Svítání nad moravským polem, které skládalo poctu Cyrilovi s Metodějem. Ohně všech barev se tu měnily mimo jiné v první paprsky slunce a kapky rosy. Kdo si naladil rádio Kiss Hády, slyšel k obrazu moderně pojatý chorál. Druhý obraz, Pocta tvůrcům brněnského výstaviště, symbolizoval základy stavby a práci strojů. Padající jiskry atmosféru staveniště skvěle dokreslovaly. Scénu doprovázela píseň Two step for hell. Brněnského výstaviště se týkal i třetí obraz, který oslavoval jeho pětaosmdesátileté výročí. V rytmu hudby skladatele Dimitrije Denčeva se na oslavence snesla ohňostrojná kytice i vejce brněnského draka.

I přes stoupající páru od úst se zahájení soutěžní přehlídky vydařilo a návštěvníci odcházeli z výstaviště spokojení. Jedenáctiminutový ohňostroj byl plný barev i tvarů a prostor výstaviště umožnil vysílání doprovodné hudby prostřednictvím tlampačů.

Na příští ohňostroj se diváci můžou těšit už prvního června. Čeští ohňostrůjci z týmu Tarra Pyrotechnik představí na přehradě svou Mozaiku života. Letošní nováčci tak předvedou první soutěžní ohňostroj. Poprvé zazní i povinná část hudby, tanec Chasapiko známý například z filmu Řek Zorba.

Jana Štukhejlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil