IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 4. června 2021/22:30

29.05.
2009
17:00

V hasičské stanici bylo dnes rušno, lidé si přišli prohlédnout zákulisí

29. 5. 2009, 17.45
HasičiV malém domku vypukl požár. Drobný hasič Jan Dolina bere do ruky hadici a okamžitě začíná hasit. Po chvíli soustředěného hašení předává štafetu kolegovi. Ještě předtím se ale usměje na svou babičku, která se za namalovanými plameny ukrývá s fotoaparátem. Poté běží za svým dědečkem, aby spolu obhlédli vystavené hasičské vozy. Brněnští hasiči dnes otevřeli dveře své stanice v Lidické ulici pro veřejnost.

 

 

29. 5. 2009, 17.45
Brno-střed – Rušno, které bylo dnes v prostorách brněnské hasičské stanice v Lidické ulici nezpůsobil poplach, který hasičům oznamuje výjezd k požáru, autonehodě nebo třeba k úniku chemikálií. Na stanici zavítaly davy menších i větších zvědavců na den otevřených dveří. Pořadatelé ho vyplnili atraktivním programem plným zábavy i poučení.Malá průzkumnice. Foto: Martina Leciánová

„Jé, podívej, dědo, támhle je ten auťák s žebříkem,“ vykřikuje malý Honzík Dolina. Oba si auto se zájmem prohlížejí. Po chvíli k nim přispěchá hasič profesionál a odpovídá na zvídavé otázky. Oba pánové se zájmem a jiskrou v oku pečlivě poslouchají. Mezitím si Honzíkova babička nechává od hasičů radit, jak se chovat v nebezpečných situacích. „Jsou to hrdinové. Já bych jejich práci určitě nezvládla,“ svěřuje se žena.

Zájem o bližší seznámení s prací hasičů projevují hlavně děti. Přicházejí nejen se svými rodiči a prarodiči, ale také s učiteli. „Velkou vlnu zájmu čekáme hlavně o víkendu,“ říká s úsměvem profesionální hasič Václav Myslivec.

Za volant zásahového vozu se však nepřicházejí posadit jen děti. Mnozí dospělí, především muži, si tak plní dětský sen. Když k tomu dostanou na hlavu pravou hasičskou helmu, zdá se být jejich štěstí dokonalé. „Neznám chlapa, který by v dětství nechtěl být hasičem,“ říká s nadšením například student Aleš Zábřevský.

Kromě možnosti prohlédnout a vyzkoušet si techniku, obleky a přilby si lidé pochvalují i informační stánek, který je zaměřen na prevenci. „Je fajn vidět, jak to tu funguje, a navíc se dozvědět něco užitečného,“ shrnuje Lenka Strnadová, která se přišla podívat se synem.

Martina Leciánová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně