IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

31.05.
2013
17:30

Galerie Myšina představuje absolventy Fakulty výtvarných umění VUT

Nová výstava v brněnské Galerii Myšina právě odstartovala. Svá díla tam představuje třináct absolventů ateliéru malířství Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického. Prostory pod brněnským hlavním nádražím tak opět ožily novou dávkou umění.

Aktualizováno 31. 5. 2013 / 19.10: přidána fotogalerie.

Brno-střed – Mnoho lidí spěchajících podchodem pod brněnským hlavním nádražím se dnes stalo účastníky neobvyklé vernisáže. Za zvuků jazzové kapely Two-generation trio představil vedoucí ateliéru malířství Fakulty výtvarných umění VUT Petr Kvíčala třináct talentovaných umělců a jejich děl.

Výstavu v Myší díře zahájila jazzová kapela Two-generation trio. Foto: Jana ŠtukhejlováNechybí mezi nimi ani slavná jména jako Timo či Marian Palla. Autoři obrazy namalovali či nasprejovali na velkoformátové panely na zdi podchodu, proslulé Myší díry, a oživili tak šedivý a neútulný prostor. Přesto nejde o žádná lehká či podbízivá díla. Na aktuální výstavě mohou diváci spatřit mimo jiné obrovskou lebku nebo obraz inspirovaný tématem cenzury.

„Líbí se mi koncept Myšiny. Na lidi spěchající od jednoho nákupního centra ke druhému tu útočí obrazy s těžkým společenským přesahem,“ řekla studentka umění Lena Mikušová, která se na vernisáž a nové obrazy přišla podívat.

Kromě ní ale do podchodu příliš lidí kvůli výstavě nepřišlo. Příjemná jazzová hudba však některé přece jen nalákala, aby se na chvíli zastavili. Obrazy pak ve spleti šedivých chodeb budí pozornost už tradičně. „Lidé v Myšině nemusí obrazům cíleně věnovat pozornost, protože obrazy ji na sebe poutají samy. Narušují totiž jednolitost a šedivost toho místa,“ uvedla Kateřina Tušarová z rektorátu Vysokého učení technického.

Mladí umělci vnímají prezentaci svých děl v podchodu spíše jako službu společnosti než možnost vlastního zviditelnění. „Jde hlavně o oživení. Pro lidi může být podchod díky těm obrazům hezčí,“ soudí jedna z vystavujících, Kateřina Burgertová. Její obraz je laděný do pastelových barev a obsahuje báseň, přesto je však na něm cosi znepokojivého. „Ten obraz se těžko popisuje, každý by se nad ním měl zamyslet sám,“ uvedla mladá umělkyně.

U loňského zrodu Galerie Myšina stál právě Petr Kvíčala. „Chtěji jsme přispět k oživení veřejného prostoru města Brna formou kultivovaného street artu,“ sdělil. Z odosobněného prostředí nejznámějšího brněnského podchodu se tak stal neobvyklý výstavní prostor. Každé dva měsíce tam lidé můžou vidět novou expozici, a to bez omezení otevírací doby či nutnosti placení vstupného. Aktuální výstava potrvá až do třiadvacátého srpna.

Jana Štukhejlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil