IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

16.06.
2016
13:00

Ignis Brunensis: Zvítězili Portugalci. Opět

Vítězem a držitelem hlavní ceny Starobrno Ignis Brunensis pro rok 2016 se stali ohňostrůjci Macedos Pirotecnia z Portugalska. Portugalský tým je tak po vítězstvích v letech 2005 až 2007 a v letošním ročníku už čtyřnásobným vítězem brněnské přehlídky. Včera Portugalci překvapili na Brněnské přehradě diváky i porotu svou show nazvanou Plenus.

Aktualizováno 16. 6. 2016 / 16.25 rozšířen text článku a přidána fotogalerie z vyhlášení cen.

Brno - Portugalský tým Macedos Pirotecnia si z Brna odváží po dnešním vyhlášení vítězů přehlídky Ignis Brunensis už čtvrtou cenu. Na jejich ohňostroj se včera přišlo podívat přes 150 tisíc diváků.

Vítězný tým Macedos Pirotecnia spolu s organizátory. Foto: Matěj ŘíhaOhňostroj s názvem Plenus v divácích vyvolával různé emoce a mnohé překvapoval neznámými efekty. Celkově splnil záměr autorů - připravit velkolepou, silnou a hlučnou podívanou, na kterou budou diváci ještě dlouho vzpomínat. „Do Brna jsme přijížděli se sebevědomím, ale jako u každé soutěže jsme si nemohli být jistí. Museli jsme do ohňostroje dát to nejlepší," řekl jeden z portugalských ohňostrůjců Macedo Rui.

Michal Schorm navštěvuje ohňostroje pravidelně a letošní vítězové pro něj nejsou překvapením. „Z těch několika ohňostrojů, které jsem viděl, měli Portugalci nezapomenutelný epický závěr. A nejen ten úplně poslední, závěr každé skladby byl úžasný," řekl.

Portugalci si cenu neodnáší jediní. Slovenská skupina Privatex Pyro získala hned dvě ocenění. Cenu Českého rozhlasu za nejlepší hudbu a Cenu primátora města Brna za nejlepší design ohňostroje na povinnou dvouminutovou skladbu od Antonína Dvořáka. Hudebník Karel Vágner dělá porotce při ohňostrojích už devatenáct let a ocenění slovenských ohňostrůjců pro něj bylo jednoznačné.

Zkrátka nepřišli ani španělští ohňostrůjci z týmu Europlá, které Česká televize udělila cenu za nejlepší scénografické řešení.

Odborná porota vybírala mezi soutěžními show Slováků, Španělů a Portugalců. Česko-německý tým pod značkou Ignis Brunensis se účastnil exhibičně mimo hlavní soutěž.

Posledním oceněním, o kterém se bude teprve rozhodovat, je divácká cena. V anketě o cenu diváků bude mít veřejnost možnost hodnotit tradičně všechna ohňostrojná představení na Brněnské přehradě a nad hradem Špilberk. Hlasování začíná po skončení sobotního epilogu nad Špilberkem od 18. června ve 23.00 a potrvá do středy 22. června do 24.00, a to na internetu www.ignisbrunensis.cz a prostřednictvím anketních lístků. Výsledky hlasování budou vyhlášeny ve čtvrtek 23. června.

Závěrečný ohňostroj letošního festivalu Starobrno Ignis Brunensis se bude konat v sobotu 18. června na hradě Špilberk. Společnost Flash Barandov SFX připravila představení nazvané Ohnivý brokát pro císaře - na počest 700. výročí narození Karla IV. Zároveň už začínají přípravy na příští ročník festivalu, při kterém organizátoři chtějí získat ohňostrůjce z posledního na Ignis Brunensis chybějícího kontinentu - Ameriky. Jubilejní 20. ročník přehlídky Starobrno Ignis Brunensis a festivalu Brno - město uprostřed Evropy se uskuteční od 26. května do 25. června 2017. Zahajovací ohňostroj na Brněnské přehradě ohňostrůjci odpálí v sobotu 3. června 2017.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil