IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

19.06.
2014
13:45

Vítězem Ignis Brunensis se stali Řekové se Sociální krizí

Souboj čtyř ohňostrůjných společností ze čtyř zemí je u konce. I letošní soutěžní ohňostroje rozproudily davy lidí a brněnskou přehradu proměnily v ráj barev a zářivých efektů. Nebeské umění v podání Česka, Chorvatska, Rakouska a Řecka okouzlilo publikum. Vyhrát však mohl jen jeden.

Aktualizováno 19. 6. 2014 / 16.50: přidána fotogalerie.

Brno-střed - Po náročném rozhodování u dvacetičlenné odborné poroty zvítězila v letošním klání ohňostrojů na brněnské přehlídce Starobrno Ignis Brunensis řecká společnost Nanos Fireworks. Řekové zaujali odbornou porotu i publikum představením Sociální krize.

Vítězná Sociální krize v podání řeckých ohňostrůjců. Foto: Robert Vystrčil„Máme radost a děkujeme. Byli jsme v mnoha zemích, ale už dlouho jsme nezažili tak příjemnou atmosféru jako v Brně," řekl po převzetí hlavní ceny Paul Nanos.

Na řecký ohňostroj dorazilo včera na brněnskou přehradu sto deset tisíc lidí. Do představení tvůrci zakomponovali anglické promluvy oslovující publikum. Řekové tak předali divákům zamyšlení nad dnešním světem za doprovodu hudby a pozoruhodných efektů. Zazněly například skladby od Wim Mertens, The Bangles, Lany Del Ray a další.

Ceny si odnesli i další ohňostrůci. Zvláštní cenu primátora města Brna za design ohňostroje v úvodní povinné dvouminutové části získala česká společnost Theatrum Pyroboli. V kategorii, která hodnotila scénografii, získala ocenění chorvatská společnost Pirotehnika Mirnovec. Chorvati se však nemohli slavnostního vyhlášení zúčastnit. Cenu jim organizátoři předají dodatečně.

S prázdnou neodešli ani Rakušané ze společnosti Feuerwerke Jost - získali ocenění za nejlepší hudební doprovod ohňostrojného představení. Nesoutěžní ohňostrůjci si pak odnesli certifikáty za technickou spolupráci a podporu při festivalu.

Vítěz soutěžní části festivalu Starobrno Ignis Brunensis je vyhlášený, diváci se ale mohou těšit už v sobotu 21. června na závěrečný nesoutěžní ohňostroj v podání české společnosti Flash Barrandov SFX. Ohňostrůjné představení je věnované 90. výročí Českého rozhlasu. Ve 22.30 se nebe nad hradem Špilberkem rozzáří za doprovodu hudebních klenotů brněnského studia Českého rozhlasu.

Vítěz divácké ankety bude vyhlášený 26. června na základě hlasování diváků ze všech sedmi ohňostrojů letošní přehlídky Starobrno Ignis Brunensis. Hlasovat lze www.ignisbrunensis.cz a prostřednictvím anketních lístků, které jsou v Programových magazínech, v restauracích McDonald´s v Brně a na infostánku nákupního a zábavního centra Olympia Brno. Hlasování začíná v sobotu 21. června ve 23 hodin, uzávěrka ankety je ve středu 25. června ve 24 hodin.

Karolína Křenková,
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil