IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS V ROCE 2022

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 11. září 2021/21:30

23.05.
2010
10:00

Výstava Šangri-la přenese návštěvníky do exotické Asie

23. 5. 2010, 13.30
Šangri-laKaždý, kdo se někdy chtěl podívat do Tibetu, Indie, Bhútánu či Nepálu, si teď přijde na své v brněnské Olympii. Netradiční výstava Šangri-la se snaží zprostředkovat nefalšované zážitky z těchto zemí. Celou expozicí návštěvníky provedou stopy yettiho, které je zavedou na vrcholky Himalájí i do asijského pekla. Veškeré exponáty jsou autentické, lidé si mohou vyzkoušet zabubnovat na tradiční dřevěný buben nebo roztočit modlitební mlýnky. Prohlídku dokreslují autentické zvuky z horské džungle nebo rušného indického tržiště.

 

 

23. 5. 2010, 13.30
Brno-Modřice
– Z lesního přítmí kouká asijský tygr. Vycpaný. A támhle jsou malí krokodýli. A taky užovka. Živí. Nejenom tato zvířata čekají na návštěvníky unikátní výstavy Šangri-la v brněnské Olympii.

Himaláje v Olympii. Foto: Kateřina FoltánkováNa mnoha místech jsou například umístěny televizní obrazovky, kde se promítají tematické filmy nebo fotografie. V hlavním sále se až ke stropu tyčí sněhobílé vrcholky Himalájí, na které může každý návštěvník bez problémů vystoupat a užít si výhledu na ostatní stavby v expozici. Pod velehorami se nachází ledové jeskyně. Autenticitu zajišťuje mrazivý vzduch a možnost sáhnout si na opravdový led. Jubilejní padesátý tisící návštěvník si může odnést láhev fernetu, která je v něm vychlazena. K vidění je i sněhová koule z Antarktidy, nyní v tekutém skupenství v lahvi.

„Výstava se mi líbila celá, asijské země jsem vždycky chtěla navštívit. Ráda bych se podívala do indických hor, ale zatím to nevyšlo. Expozice je dobře propracovaná, třeba výstava Titaniku se mi tolik nelíbila,“ nadšeně popisla Nikol Pavlasová z Brna. Její kamarádku Zuzanu Vítkovou nejvíce zaujala zmenšenina budhistického chrámu s modlitebními praporky a velkoformátové fotografie.

Pro návštěvníky znavené výstupem na Himaláje nachystali organizátoři přímo v expozici čajovnu, kde se lze občerstvit. A kolem vodopádu, který stéká z umělých hor, vede stezka, která návštěvníky zavede přímo do rudého pekla s dračími maskami. Výstavu zakončuje pavilon Indie, kde jsou k vidění hinduistické sošky i stánek z tržiště. „Autoři si dost vyhráli. Do těch končin se nikdy nedostanu, proto jsem ráda, že se můžu alespoň podívat, jak to tam vypadá. Výstavu můžu jen doporučit,“ pochvaluje si jdna z návštěvnic, která se představila pouze jako Marcela.

Výstavu si od jejího otevření na začátku května prohlédlo už přibližně dva tisíce lidí. Expozici lze navštívit do konce listopadu.

Kateřina Foltánková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU

Fotogalerie: Robert Vystrčil