IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

TĚŠÍME SE PŘI DALŠÍCH OHŇOSTROJÍCH IGNIS BRUNENSIS

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 9. září 2022/21:30

14.06.
2014
15:05

V kolech mají už tisíc mil ...

Legendární závod veteránů 1000 mil československých, dorazil dnes na brněnské náměstí Svobody. Nablýskaná historická auta a motorky přilákaly spoustu diváků. Po pauze na oběd se závodníci vydali opět na trať do Prahy, kde byl cíl.

Aktualizováno 14. 6. 2014 / 16.00: přidána fotogalerie.

Brno, Praha - Devětatřicet historických aut a šest motorek vyjelo dnes v osm ráno z Prahy a vydalo se na vzpomínkovou jízdu 1000 mil československých. Při povinné zastávce na oběd na brněnském náměstí Svobody obdivovaly veterány davy lidí. První auta budou v zpět v Praze přibližně kolem páté hodiny.

Krásné staré stroje dnes mohli vidět zájemci na brněnském náměstí Svobody. Foto: Vendula Pudelková„Do Brna se nám jelo nádherně. Je ideální počasí, není vedro, provoz je mírný, silnice jsou hezké. Prostě úplně bez chyby," netajil se spokojeností majitel veterána Walter 6B regent Vratislav Veselý.

Do Brna přijel dnes úplně poprvé a rovnou s veteránem. „V centru Brna jsem ještě nikdy nebyl, vždycky jenom projíždím po dálnici. Je to tu ale krásné," konstatoval Veselý.

Jeho nablýskaný veterán okamžitě přilákal davy obdivovatelů. „Byl vyrobený v roce 1930. Je to takové rodinné auto, občas ho půjčím i tátovi," usmívá se Veselý.

Účastníci jedou celou trasu téměř bez zastávek. „Cestou do Brna zastavují povinně na patnáct minut v Polné, a když jedou zpět do Prahy, pak v Přibyslavi. A v Brně mají jezdci přestávku na oběd," prozradil organizátor závodu Tomáš Dušek.

Letos se veterány vydaly na cesty už po pětačtyřicáté. „Je to obnovený závod. Původně se jely tři ročníky před válkou - v roce 1933, 1934 a 1935. Dnes se tady v Brně jedná o vzpomínkovou jízdu. V podstatě je to 80. výročí druhého ročníku," vysvětlil pořadatel.

Původní závod byl skutečně dlouhý tisíc mil. „Aby ta vzdálenost seděla, jela se trasa Praha - Bratislava - Praha a ještě jednou do Bratislavy a zpět," podotkl Dušek.

Vzpomínkové jízdy jsou však zkrácené. „Jezdíváme většinou jen z Prahy do Bratislavy a zpět. A v meziročnících máme trasy různé, aby to bylo stále zajímavé," dodal Tomáš Dušek.

Vendula Pudelková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil