IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

18.06.
2016
16:10

Lidé se vydali historickými autobusy na slavkovský zámek

Vydat se na zámek ve Slavově historickým autobusem mohli dnes zájemci z brněnského náměstí Svobody. Unikátní zážitek si nenechaly ujít hlavně mladé páry a rodiny s dětmi, ale do Slavkova se vydalo i mnoho starších lidí, kteří si tak mohli zavzpomínat na starší časy.

BHistorické autobusy Karosa dnes odvážely zájemce do Slavkova na zámek. Foto: Jan Menšíkrno, Slavkov u Brna - Dětem se líbila hlavně jízda historickým autobusem. Neustále se na vše vyptávaly a nadšeně pozorovaly ubíhající krajinu zpoza okna rozdrnčené Karosy. Navazující prohlídka slavkovského zámku už pro ně taková zábava nebyla. Tu si více užívali spíše starší zájemci o historii. Zážitek z dnešní akce Za Brno s IDS JMK pořádané firmou provozující jihomoravský integrovaný dopravní systém společně se slavkovským zámkem si však odnášeli všichni.

„Malému se nejvíce líbila jízda autobusem, ale z prohlídky zámku je unavený. Pro čtyřleté dítě je to nuda," potvrdila zkušenost mnohých rodičů Anna Oujezdká, která na výlet vyrazila s dcerou a čtyřletým vnukem. Celou akci však hodnotí kladně.

Autobusy odjížděly v určených časech po celý den z centra Brna do Slavkova a naopak. Mezi příjezdem a odjezdem ze Slavkova byl dostatečný časový prostor stihnout si prohlédnout zámek i přilehlý zámecký park. „Kromě jízdy autobusem bylo dobré, že jsme rovnou z autobusu přešli do zámku. Pěkně to navazovalo," svěřil se Arnošt Kolbábek, který se na výlet vydal s otcem.

Hned po příjezdu k zámku si cestující převzala průvodkyně, která je vzala na komentovanou prohlídku zámeckých pokojů. Návštěvníky nejvíce zaujaly nástropní fresky od malíře Andrea Lanzaniho a bohatě zdobená zrcadla.

Trasu mezi náměstím Svobody a slavkovským zámkem dnes obsluhovaly tři historické autobusy, které jezdily v přesně určených intervalech a přepravily více než dvě stě lidí. „Přemýšleli jsme, kam bychom letos vyvezli cestující historickými vozy a nakonec jsme si zámek Slavkov, protože s nimi dlouhodobě spolupracujeme," uvedl Květoslav Havlík ze společnosti provozující jihomoravský integrovaný dopravní systém.

Možnost svézt se historickým vozem mají Brňané celý víkend. Na akci Dopravní nostalgie spolupracuje brněnský dopravní podnik a integrovaný dopravní systém jihomoravského kraje. V neděli se tak zájemci mohou zúčastnit například historického kolečka, které povede přes Brno do Kuřimi, kde je připravený doprovodný program a nazpět. Účastníci se svezou historickými trolejbusy, autobusy, tramvajemi, ale i parním vlakem.

Jan Menšík
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz