IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 6. července 2022/22:30

30.05.
2015
22:20

Dobrou zábavu nepokazila ani bouřka

Vyzkoušet si trénink ragby nebo veslování na trenažéru mohli návštěvníci dnešní zábavní akce v Brně-Bystrci. Sportovní ragbyový areál v ulici Jakuba Obrovského zaplnili nejen policisté, hasiči, skauti a další spolky a kluby, ale hlavně návštěvníci a dobrá nálada.

Brno-Bystrc Sportovní i tvořivé duše si přišly na své při dnešním pestrém zábavním programu v brněnské Bystrci. Skauti lákali na lanové překážky, o kus dál zájemci sledovali ukázky karate či módní přehlídku klobouků a dobových plavek. Nechyběly ani balónky, dva skákací hrady a klauni Tůdle a Nůdle.

Oslava dětského svátku se nesla v duchu setkávání lidí z celé městské čtvrti. Nápad na podobnou akci pramenil ze snahy představitelů městské části, aby se občanská sdružení, spolky, sportovní kluby a oddíly mohly někde společně prezentovat a dětský den nebyl tak komerční, jako je tomu mnohdy jinde.

Každé nově příchozí dítko dostalo kartičku s prázdnými okénky. Po splnění konkrétní disciplíny okénka vyplnili organizátoři razítkem nebo samolepkou. Po oběhnutí všech čtrnácti stanovišť čekala na držitele kartičky odměna. Kdo všechno nestihl, nemusel smutnit, protože nakonec dostali odměnu všichni.

Asi půlhodinku po zahájení se nebe nad hřištěm zatáhlo a na návštěvníky se snesl vydatný déšť následovaný kroupy velikosti cvrnkacích kuliček. Většinu návštěvníků však ani rozmary počasí neodradily. „Nejprve jsme nevěděli, jestli bude akce pokračovat, ale je to tady fajn," řekla například Šárka Dvořáková, která přišla s dětmi a manželem.

Starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl se snažil situaci odlehčit. „Déšť nás nepřekvapil. Byla to součást programu, překvapení, aby lidé věděli, co všechno umí starosta zařídit. Děti aspoň viděly, jak vypadají opravdové kroupy," řekl s úsměvem.

Vzácnou návštěvou akce byl strůjce České knihy rekordů a ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek. Osobně přijel dohlížet na pokus o vytvoření světového rekordu v kreslení na papírové čepice s karikaturistou Lubomírem Vaňkem.

Zkusit si něco mohl každý. Zájemci mohli absolvovat zkušební jízdu novou Škodou Fabia, vyzkoušet si pevnost policejní vesty, obléci se do pyrotechnického obleku či si jen zblízka prohlédnout vybavení policejního nebo hasičského vozu. Mnohé návštěvníky upoutaly také policejní ukázky zatýkání podezřelého nebo prezentace služebních motocyklů městské policie, ukázky střelby z paintballové zbraně či cyklodráha.

Z některých ukázek se nakonec stala i reálná akce. Část hasičů totiž musela odjet k zásahu, protože bouřka skácela u nedalekého supermarketu mohutnou vrbu, která dopadla přímo na jeden z parkujících automobilů.

Akčnost ukázek střídala i kultura v podání dětského národopisného souboru Valášek a třeba bystrcká pobočka knihovny Jiřího Mahena lákala budoucí čtenáře. „Moc se nám tady líbí, ani jsme nepředpokládali, že tu bude tolik lidí. Škoda, že padaly kroupy, ale vlastně to vůbec nevadí," svěřila se Irena Vinklerová z „knihovního" stanoviště. Akce pokračovala i večer koncertem skupiny Pohledy.

Zlata Bauerová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz