IGNIS Brunensis, světová soutěž ohňostrojů v Brně

NEJBLIŽŠÍ OHŇOSTROJ IGNIS BRUNENSIS 2. července 2022/22:30

19.06.
2016
17:45

Dámy a pánové na historických kolech se proháněli Brnem

Závodníci na dobových kolech i jejich replikách se dnes proháněli nejen na brněnském výstavišti, ale sraz milovníků těchto kol mohli lidé vidět i v centru města, na náměstí Svobody. Cílem setkání nebylo jen závodění, ale i přehlídka kol a dobových kostýmů.

Prohlédněte si také přiložené video.

Aktualizováno 19. 6. 2016 / 18.20 přidána fotogalerie.

Závodů na historických kolech se zúčastnily i celé rodiny. Foto: Matěj ŘíhaBrno, náměstí Svobody, výstaviště - Elegantní dámy a gentlemani v dobových kostýmech usedli dnes v Brně nejen na svá vysoká kola, ale i předchůdce dnešních klasických kol, takzvaných plášťových. Všichni přijeli, aby se zúčastnili některého z nedělních závodů.

Milovníků a vlastníků vysokých kol se týkalo Mistrovství Evropy na vysokých kolech nazvané 100 mil pod Špilberkem. Závodníci jeli ve dvou kategoriích. Plných sto mil, neboli sto šedesát kilometrů, si odjeli pouze pánové. Pro dámy, děti a pány nad čtyřicet let organizátoři připravili trať dlouhou pětadvacet mil. „V tomto závodu na pětadvacet mil vyhrál Karel Tomanec v mužské kategorii a za ženy se vítězkou stala Svatava Hrdá," uvedl organizátor závodů Jiří Fiala. Podle něho se závodu zúčastnilo pětatřicet reprezentantů z České republiky, Slovenska, Maďarska a Belgie.

Další akce spojená s historickými bicykly se konala na náměstí Svobody. Přilákala pozornost nejen hostů blízkých zahrádek restaurací, ale i mnoha dalších lidí. „Přišli jsme se podívat na závody i kvůli kostýmům a atmosféře. Lákalo by mě se na některém z těch kol také projet," řekla například Marika Kreuzerová.

K vidění bylo opravdu mnoho, nejeden závodník si při práci na svém kole dal záležet i na nejmenších detailech jako jsou třeba dobové pumpičky na pneumatiky či sladění kostýmů s barvami kola.

Jeden z nadšenců, Henri Noubel pocházející z Francie, spatřil své nynější kolo před šesti lety na bleším trhu v Praze a od té doby historickým bicyklům propadl. „Mám ještě jedno kolo, ale vlastním třeba i starý flašinet, takže se u mě dá mluvit o naprosté lásce ke starým věcem," svěřil se Noubel.

Podle organizátorky akce na náměstí Svobody Hany Císařové se pátého ročníku setkání zúčastnilo přes sedmdesát závodníků a celkově se akce těší stále hojnější návštěvnosti. Pro diváky je lákavá zvláště atmosféra, která na závodech panuje, ale mnohdy i možnost sednout si na některé z vysokých kol.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil