Absolutními vítězi 25. ročníku Ignis Brunensis se stali Švédové. Vyhráli všechny ceny
Co se Švédům nepodařilo při obléhání Brna v roce 1645, podařilo se jim při letošním ročníku mezinárodní ohňostrojné soutěže Ignis Brunensis: Dobyli Brno. Jinými slovy, získali všechny ceny v mezinárodní soutěži, včetně té hlavní. V 25. ročníku Ignis Brunensis zvítězil švédský tým Göteborgs Fyrverkeri s představením Vzpomínky na Mistry.
Brno-střed - Švédským ohňostrojem skončila ve středu 6. července soutěžní část 25. ročníku mezinárodní ohňostrojné přehlídky Ignis Brunensis, v níž jednotlivé show hodnotila odborná porota složená z osobností v oblasti umění.
Udílely se celkem čtyři ceny: za hudební doprovod, scénografické řešení, design povinné části ohňostroje (Beethovenova Symfonie č. 5) a za celkový umělecký dojem. Po ohňostrojném epilogu bude udělena také Cena diváků Regiojet. Do hlasování se zařazují všechny ohňostroje, včetně těch mimo mezinárodní soutěž. Volba se koná na facebookových stránkách Ignis Brunensis a Rádia Krokodýl.
- Cenu Českého rozhlasu Hudba mezi ohni za nejlepší hudební doprovod získal tým Göteborgs FyrverkeriFabrik ze Švédska.
- Cenu České televize Scéna mezi ohni za nejlepší scénografii získal tým Göteborgs FyrverkeriFabrik ze Švédska.
- Zvláštní cenu producenta pod garancí primátorky Statutárního města Brna za nejlepší design na Osudovou udělil za hlavního producenta Jiří Morávek, symbolicky za zvuku Osudové, týmu Göteborgs FyrverkeriFabrik ze Švédska.
- Hlavní cenu 25. mezinárodní přehlídky ohňostrojů REGIOJET IGNIS BRUNENSIS si odváží rovněž švédský tým Göteborgs FyrverkeriFabrik ze Švédska.
„Švédům se nepovedlo dobýt Brno v roce 1645, ale jsem rád, že se jim to podařilo touto ohňostrojnou cestou v roce 2022," zavtipkoval Morávek. Je přesvědčen, že za celou pětadvacetiletou tradici a z více než 130 ohňostrojů se jednalo o jednu z nejkvalitnějších show.
Ceny za tým převzal designér a ředitel společnosti Göteborgs FyrverkeriFabrik Martin Hildeberg. „Jsem dojatý a poctěný. Tato mezinárodně známá soutěž byla uspořádaná velmi profesionálně a všichni lidé, s kterými jsme spolupracovali, byli velmi milí a profesionální. I díky tomu jsme mohli uskutečnit takovou show, jakou jsme plánovali. Moc všem děkuji a doufám, že se do Brna brzy vrátíme," prohlásil při přebírání ceny.
Při přípravě vítězného ohňostroje pršelo, což nebylo pro ohňostrůjce jednoduché. „Bylo to pro nás organizačně náročnější, ale show to naštěstí nezasáhlo. Objevilo se pár drobných chybiček, ale ty nastanou vždy. Co se cen týká, vůbec jsme to nečekali. Samozřejmě jsme doufali v hlavní cenu, ale získání i všech dílčích nás opravdu překvapilo. Nejezdíme na soutěže a festivaly kvůli tomu, že očekáváme ceny, ale je příjemné, když je naše práce oceněná. Jsme nadšení," dodal Hildeberg.
K prvnímu plnohodnotnému ročníku Ignis Brunensis po covidové pauze se vyjádřil též umělecký ředitel festivalu a ohňostroje týmu Flash Barrandov SFX Jaroslav Štolba. „Máme 25 let dlouhou tradici, ale její provázek byl na dva roky přerušený. Není jednoduché pak znovu navázat, na symbolickém provázku pak vznikne uzlík. Jsme opravdu rádi, že náš uzlík nedrhne a že můžeme hladce pokračovat i do budoucna," řekl.
Mezinárodní ohňostrojná přehlídka je u konce, ale Brňany čekají v létě i další akce pod hlavičkou Festivalu zábavy. Fanoušci ohnivých show se dočkají také ještě jednoho ohňostroje - 23. července nad hradem Špilberk k 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela.
Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online