Ballon Jam. Jedinečná příležitost podívat se na Brno z ptačí perspektivy

28/5/2019
Brno - Milovníci svobodného horkovzdušného letu si budou od pátku do neděle vychutnávat pohled na jihomoravskou krajinu a město Brno. Tradiční setkání balonářů Balloon Jam se letos uskuteční už po devatenácté.


Program zahrnuje ranní i večerní létání. Podle ředitelky akce Petry Stejskalové má obojí své výhody, ale pro člověka, který letí poprvé, doporučuje zejména ranní lety. „Ráno letí balon do dne, proto pak má člověk celý den na to, aby zážitek vstřebal, aby se s ním vyrovnal," uvedla.

A velký zážitek to pro mnohé skutečně je. Vyzkoušela si to například i loňská redaktorka online zpravodaje Ignis Brunensis Denisa Katraničová, která letěla balonem poprvé. „Přistáli jsme až v Měníně. Následoval křest, který jsem vůbec nečekala - o malou chvíli později jsem se dívala na svůj křestní list. Teď jsem Denisa z Měnína. Bylo to jak pohádka. Ne každý může říct, že začal den jízdou v oblacích," svěřila se tehdy ve své reportáži.

Čas a průběh letu jsou závislé hlavně na počasí, neboť balon letí po větru. Let trvá jednu hodinu, celá akce včetně přípravy vzletu a přistání pak tři až čtyři hodiny. „Pilot si vždycky musí naplánovat let tak, aby po hodině letu bylo kde přistát," řekla Stejskalová.

Také výběr startovního místa závisí na počasí. Organizátoři se však snaží vše vyřešit podle aktuálních předpovědí, aby let byl co nejbezpečnější a nejhezčí. Předpověď počasí na víkend je velice optimistická a Petra Stejskalová si je jistá, že balony určitě poletí.

Návštěvníci Ballon Jamu budou mít možnost prohlédnout si také třeba různě velké balonové koše. A speciálně pro malé návštěvníky bude jeden balon upoutaný k zemi, aby si ho mohli prohlédnout zevnitř a také zažít pocit z letu.

Více informací a aktuální rozpis letu lze najít na webových stránkách Ballon Jamu.

Marzhan Adilova
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en