Ohňostroj, parní tramvaj i výstavy zvířat: návštěvníky čeká festivalový víkend nabitý programem

21/6/2017
Brno - Při Zábavě pod hradbami, která uzavírá letošní festival Ignis Brunensis, se jako první představí už v pátek 23.června od 9 hodin na brněnském náměstí Svobody policisté. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky policejní techniky, představí se členové speciální pořádkové jednotky, nebudou chybět ani psovodi se svými čtyřnohými pomocníky a pozvání přijali i policisté ze zahraničí. Součástí akce je také slavnostní složení služebního slibu novými policisty a předání ocenění.


Zájemci, kteří se budou chtít odreagovat i večer, mohou zavítat na brněnskou hvězdárnu. O půl sedmé začíná Nebe v plamenech. Poutavý program předvede nejenom historii ohňostrojů, ale vysvětlí i odkud se vzaly, kdo je vymyslel, kdo zdokonalil a kde je možné vidět ty nejkrásnější a největší. Součástí představení je rovněž komentovaná prohlídka hvězdné oblohy doplněná povídáním o polární záři. Pořad lze navštívit také v sobotu a v neděli.

Nabitá rozmanitými akcemi bude sobota 24. června - bohatý program je připravený například pro návštěvníky výstaviště. Spoustu akcí si připravili kupříkladu pracovníci brněnského Českého rozhlasu a České televize.

Kromě grilovací show a různých hudebních interpretů bude možné vidět ukázky indických či nepálských tanců nebo kolonu motocyklů Harley-Davidson. A v podvečer se diváci mohou zabavit při soutěžním tahání vína do koštýře, po kterém budou následovat světové a filmové melodie i české evergreeny v cimbálové úpravě. Do 22 hodin pak bude hrát rozhlasový Big band Gustava Broma s Ilonou Csákovou a jako vyvrcholení zábavy pod hradbami bude před půl jedenáctou připravena ohňostrojná předehra s hudbou.

„Kromě Zábavy pod hradbami, jejíž součástí jsou zajížďky historických autobusů, historického parního vlaku a parní tramvaje do areálu výstaviště, se ve stejný den koná i oblíbený veletrh zvířat Propet a zahájení olympiády dětí a mládeže, kterého se zúčastní na čtyři tisíce mladých sportovců," vypočítává generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Historické vozy se budou prohánět nejen na výstavišti, ale i jinde. V 10 hodin dopoledne začíná na náměstí Svobody už tradiční Dopravní nostalgie. Její součástí je nejenom výstava historických tramvají, autobusů či trolejbusů, ale zájemci se mohou historickými vozy také svézt. Jedním z největších lákadel pro mnohé bude parní tramvaj Caroline. Otevřená bude pro návštěvníky od 12 hodin také vozovna Komín.

„Tramvaj Caroline bude jezdit v sobotu na jedné z tras z centra města do areálu výstaviště s využitím vlečkové koleje v ulici Poříčí. V neděli odpoledne to bude okružní trasa centrem města s výchozím bodem na náměstí Svobody," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Lukšová.

Na Dopravní nostalgii se těší například dlouholetý příznivce dopravácké akce Tomáš Javorin. „Pro moje dva syny je to celodenní zábava, z prohlídky starých vozů jsou vždycky nadšení. Je to naprosto skvělý nápad zorganizovat vyhlídkové jízdy v historických šalinách a autobusech," svěřil se.

V sobotu o půl jedenácté večer se rozzáří nad Špilberkem poslední letošní ohňostroj. Zakončení ohňostrojné soutěže Ignis Brunensis připravuje český tým Flash Barrandov SFX. Tvůrci se inspirovali slovy písně Jaroslava Ježka „...když já vám povídám, že je nebe na Zemi, pravdu mám, věřte mi...".

Zábava pod hradbami pokračuje i v neděli 25. června. Kromě Dopravní nostalgie trvají rovněž „zvířecí" výstavy Propet, Intercanis a Interfelis. Ovšem na výstavišti bude možné zhlédnout nejenom kočky, psy, králíky či potkany. Koná se tam také sraz a závod velocipedistů na historických kolech. „Letos nebude ta krásná část velocipedistické přehlídky - jízda elegance, zato se budou konat závody na sto kilometrů. Nejzajímavější pro diváky určitě bude pohled na závodníky na vysokém kole, na kterém se bude také soutěžit," řekla organizátorka velocipedistické soutěže Hana Císařová.

Program celé Zábavy pod hradbami lze najít zde.

Simona Baniarová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en