Ballon Jam: Zájemci mohou objevit nový svět z koše horkovzdušného balonu

1/6/2018
Brno - Pokud má někdo strach z výšek, je na to nejlepší lék let horkovzdušným balonem. Alespoň to tvrdí organizátorka brněnského setkání balonových nadšenců Petra Stejskalová. Ke krátkému rozhovoru o létání na strojích lehčích než vzduch se přidal i pilot a letový ředitel akce Tomáš Stejskal.

Jaké jsou nejčastější reakce lidí na let balonem - stává se, že se někdo bojí, nezvládne to?
Petra Stejskalová: Každý, kdo letí poprvé, má zvláštní pocit. Neví, co ho čeká, obává se výšek ... Je to vidět téměř na každém. Krátce po startu se to však mění, předstartovní nervozita mizí a je vystřídaná nadšením z netušeného pohledu na svět. Pokud má někdo strach z výšek, let balónem je na to opravdu dobrý lék.

Lze tedy doporučit tuto zkušenost každému?
Petra Stejskalová: Let balónem je skvělý zážitek pro celou rodinu. Není však úplně pro každého. Je to zážitek spíše pro dospělé, děti se nedokážou moc kochat pohledem z koše balonu a brzy se začnou nudit. Máme však i jistá fyzická omezení. Pasažér musí být schopen se sám při přistání držet a udělat malý podřep.

A jak se život v oblacích líbí vám, má pro vás i nějaká negativa?
Tomáš Stejskal: Balónové létání pro mě není práce. Je to zábava, ačkoliv je to fyzicky, psychicky i časově velmi náročné. Nesnáším ranní vstávání, ale na let balónem mi to nedělá problém ...

Proč jste vlastně začal létat?
Tomáš Stejskal: Všechny skvělé věci přichází náhodou. Před téměř 30 lety mi spolužák říká: Hele vy máte ve Znojmě sklep, že? Já mám balon. Uděláme bezva výlet, ne? No a bylo to. Do té doby jsem ani netušil, že nějaké balony u nás létají. Letěl jsem na podzim přes oblíbené a krásné město. Viděl jsem řeku, přehradu, městské hradby, rotundu, pivovar, barevné lesy. Objevil jsem nový svět a už jsem ho nedokázal opustit. Dnes se snažím všem mým spoluletcům zajistit podobný zážitek.

Doporučili byste zájemcům spíše denní nebo večerní let?
Petra Stejskalová: Každý let má je v něčem jedinečný. Jednoznačně však doporučujeme ranní let. Sice se startuje velmi brzy, ale let je mnohem pohodovější Při startu a přistání je většinou klid, ale ve výšce vane silnější vítr, proto se letí dál než večer. Díky nižším ranním teplotám má balón menší spotřebu plynu, a tak mohou být ranní lety o 15 až 20 minut delší. V létě se totiž teploty vzduchu na startu blíží 30 stupňům Celsia a to pak bývá v koši balonu nesnesitelné vedro. Také fotografové mají raději měkké ranní světlo než to ostré večerní. A hlavně po ranním letu den teprve začíná a vy si můžete přes den více užít radost z absolvovaného letu.

Balloon Jam se už stal v Brně tradicí, v čem tkví jeho úspěch?
Petra Stejskalová: Všechny hromadné starty balónů jsou pro diváky velmi populární. Pro piloty a posádky je to zase oblíbené setkání přátel, a především příležitost společně si zaletět přes velké město.

Na co se tedy mohou návštěvníci až do neděle těšit?
Petra Stejskalová: Po celý víkend budeme létat přes Brno a kolem Brna. Startovat budeme hlavně od Brněnské přehrady, kam zveme všechny diváky a balonové nadšence. V sobotu velmi brzy ráno se chystáme na noční přelet města. Balony odstartují kolem čtvrté hodiny ranní a přistávat budou až po východu slunce. Pokud nebude pršet, bude pak v sobotu večer na Rakovci připravený také upoutaný balon pro děti a prohlídka balonu. Po skončení ohňostroje balony opět nafoukneme a budeme „svítit" jako žárovky nad přehradou. Balonové létání je ovšem velmi závislé na počasí, takže v případě deště nebo silného větru létat nemůžeme. Aktuální informace o programu, startech a počasí diváci najdou na našich internetových stránkách nebo na Facebooku.

Denisa Katraničová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en