Mozartovy děti pomohly dětem s autismem a duševně nemocným

21/5/2014
Brno, Mendlovo náměstí – Mladí brněnští symfonici a členové Dómského komorního sboru při Základní umělecké škole Smetanova zahráli dnes večer na benefičním koncertě v bazilice na Starém Brně.

Dvořákova Symfonie d moll v podání Mladých brněnských symfoniků. Foto: Kamila VlčkováMilovníci hudby si tak mohli poslechnout nejen Korunovační fanfáry Jiřího Ignáce Linka, ale také skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha nebo Symfonii d moll od Antonína Dvořáka. Úvodní fanfáry na trubky zahráli žáci Základní umělecké školy Smetanova Karel Beránek, Vojtěch Kadaňka a Jan Sapák.

„Koncert se mi moc líbil, nejvíce asi Dvořákova symfonie – je to srdeční záležitost. A pak atmosféra baziliky, která je nádherná. Na Mozartovy děti se chystám ještě jednou, na závěrečný koncert v Janáčkově divadle,“ řekla jedna z návštěvnic koncertu Andrea Hrdličková.

Na konci večera předal ředitel pořadatelské agentury Snip & Co Jiří Morávek šek v hodnotě 51 617 korun řediteli neziskové organizace Dotyk II Josefu Svobodovi. Organizátoři zároveň slíbili, že ze svých prostředků celkovou částku doplní na 55 tisíc korun. Dotyk II peníze využije na rozvoj služeb pro děti s autismem a dospělé duševně nemocné schizofrenií.

„Za pomoc velmi děkujeme. Je to vyjádření, že děti, které si do života přinesly autismus, a dospělé se schizofrenií přijímáte, že jsou mezi vámi. Věřte mi, že to pořád ještě není samozřejmostí,“ poděkoval přítomným Josef Svoboda.

Benefiční koncert se letos konal pošesté. Loni výtěžek z vystoupení putoval do občanského sdružení Úsměvy, které pomáhá rodičům dětí s Downovým syndromem. „V předchozích ročnících jsme vybrali a potřebným předali téměř půl milionu korun. Peníze pomohly tělesně postižené mládeži v ústavu Kociánka, Lize vozíčkářů nebo Občanskému sdružení Úsměvy,“ řekl Ondřej Morávek z pořádající agentury.

Májový koncert je prvním z pěti, které pořádá Filharmonie Brno jako součást pátého ročníku projektu Mozartovy děti, který patří k festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Cílem projektu je dát prostor nadaným žákům základních uměleckých škol. Posluchači se tak mohou těšit třeba na koncerty na brněnském náměstí Svobody nebo na závěrečný Slavnostní koncert brněnské filharmonie a Mozartových dětí v neděli 22. června v Janáčkově divadle.

Kamila Vlčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en