Granáty, miny i atomová bomba. Přehrada zažila válečnou bitvu

15/6/2014

Brno, přehrada - Rakovecká zátoka brněnské přehrady, neděle 15. června 2014, půl druhé odpoledne. Dějiště bitvy Midway obklopují tisíce diváků. Zaznívá první výstřel, vyjíždí první tanky. Postupně se přidávají i lodě a letadla. Ohlušující výbuchy se rozléhají kilometry daleko. Na rozdíl od skutečné bitvy o Midway, jedné z nejdůležitějších námořních bitev druhé světové války, se však v Brně střílí slepými.

Bitva Midway. Lidé sledují bitevní ukázky. Foto: Michal MajnušBrněnská bitva není přímou rekonstrukci slavné bitvy, spíše bitevní ukázku modelů skutečných účastníků tehdejších bojů. „Rekonstrukce bitvy o Midway by veřejnost asi příliš nezajímala. Naše bitva je imaginární, koncipujeme ji tak, aby byl divák co možná nejvíce vtažený do děje a aby se co možná nejvíce bavil," uvedl vedoucí brněnského pořadatelského klubu Petr Vodák.

Modely v měřítku jedna ku stu jsou plně funkční nejen, co se týká pohybu, ale také zbraňového arzenálu. Disponují otáčivými věžemi, schopnými odpalovat slepé náboje, lodě mají elektronická zařízení, která vydávají zvuky mlhové sirény či bojového alarmu, letadla dokonce shazují parašutisty. A dnes se diváci dočkali i přídavku v podobě malého simulovaného výbuchu atomové bomby nad Hirošimou.

Že bylo na co se dívat, potvrdil jeden z přihlížejících, Martin Dostál. „Pyrotechnika dělá docela rámus, takže mladšímu synovi zacpávám uši, ale jinak je to nádhera. Hlavně ty letadlové lodě stojí za to," vylíčil otec dvou synů.

Ačkoliv bylo hezké počasí, manévry letcům komplikoval vítr. „Povětrnostní podmínky byly tak náročné, že jsme přemýšleli, že vůbec nepoletíme. Letadla nám vyšla vlastně jen proto, že už jsme tu pátým rokem. Nováček by to nezvládl," připustil vedoucí klubu Elektroletci Brno Pavel Razgyel. Škodám se ale letci přesto nevyhnuli. Několik letadel kvůli silnému větru špatně přistálo a polámalo si křídla. V některých případech utrpěl i trup modelů.

Horší následky však postihly skupinu lodí. Tři z nich kvůli špatným povětrnostním podmínkám skončily na dně přehrady. „Musí je vytáhnout profesionální potápěči. Máme poměrně značné finanční ztráty," postěžoval si šéf pořádajícího klubu Vodák.

Kromě poškozených modelů si akce nabitá pyrotechnikou vyžádala i jedno zranění diváků. Tvrdý papírový obal pyrotechnického náboje zasáhl devítiletou holčičku. Vyšetření na pohotovosti brněnské fakultní nemocnice ukázalo, že zranění není vážné, obal ale způsobil bolestivou podlitinu.

Midway Mini Navy Club uspořádal bitvu modelů lodí, letadel a tanků v Brně už po sedmé. Letos se jí zúčastnilo 32 modelů lodí, více než 20 modelů letadel a 12 modelů tanků.

Michal Majnuš
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en