Brněnské výstaviště slaví 95. narozeniny. Víkendové oslavy nadchly dospělé i děti

27/5/2023

Brno, výstaviště – Za jediné prosluněné sobotní odpoledne mohli návštěvníci brněnského výstaviště vidět hvězdy (nejen brněnské) kulturní scény, seznámit se s činností městských firem a ochutnat speciality ze všech pěti kontinentů. Na své si přišli i ti nejnáročnější, ani děti se díky nabitému programu nenudily.

Bohatý víkendový program upomínal na to, že výstaviště v Brně funguje už 95 let. Brány areálu se návštěvníkům poprvé otevřely 26. května roku 1928 a nová instituce okamžitě zaznamenala úspěch. „Úplně první akci, Výstavu soudobé kultury v Československu, tehdy navštívilo téměř 2,7 milionu lidí,“ uvedla za pořadatele Dita Brančíková.

Výroční oslavy jasně ukázaly, že výstaviště u Brňanů na popularitě nijak neztrácí. „Je skvělé, že se tu koná takto velká a rozmanitá akce a na výstavišti je živo, moc nás to tu baví,“ zářila například Jana Vranková s rodinou.

Pavilon V nadchnul zejména sportovce. Vyřádit se tam mohli fanoušci desítek sportů, a to nejen tradičních sportovních aktivit – sálových, bojových nebo týmových –, ale i těch méně tradičních, jako je zorbing nebo discgolf.

Městské firmy obsadily pavilon A. Brněnská hvězdárna přivezla na výstaviště velmi oblíbené několikametrové modely vesmírných těles – vedle sebe tak stály měsíční Lunalón, zářící Heliosféra i Marsmeloun reprezentující rudou planetu. Reakce návštěvníků svědčily o tom, že Brňany tajemství vesmíru i nafukovací lóny velmi baví. „Mami, a tady si na sluníčko můžu sáhnout?“ zajímalo třeba malou návštěvnici Sáru.

Interaktivní program zejména pro dětské návštěvníky si připravily Brněnské vodárny a kanalizace, odpadová firma SAKO i Dopravní podnik města Brna. Nechyběl ani dostatek adrenalinu – v pavilonech Z, F a P se konaly divácky velmi oblíbené ukázky zásahů záchranářů.

Komu z pobytu na sluníčku vyhládlo nebo ho přepadla žízeň, mohl zamířit rovnou na Festival chutí. Bylo z čeho vybírat: maďarské langoše, americké burgery, kanadské hranolky s omáčkou poutine nebo indonéská a egyptská kuchyně. Tekutiny mohli návštěvníci doplnit ovocným vínem, limonádou nebo třeba nabídkou jednoho z osmi českých a slovenských minipivovarů.

Zábava na výstavišti pokračuje i po zbytek víkendu. Až do sobotního večera budou na hlavním pódiu koncerty, zakončené v 18.30 vystoupením českého uskupení Queenie, jedné z celosvětově nejoblíbenějších Queen tribute kapel. Po setmění, ve 20.00, si milovníci vážné hudby užijí Hudbu&víno, tedy špičková moravská vína párovaná ke klenotům klasické hudby.

A ve 22.30 nad hradem Špilberk zazáří první ohňostroj letošního ročníku Ignis Brunensis v režii Flash Barrandov SFX, věnovaný právě 95. výročí brněnského výstaviště.

Některé z aktivit pokračují až do neděle. Celý víkend jsou také otevřené některé z budov, které jsou v běžném provozu návštěvníkům uzavřené: historická budova funkcionalistického divadla, Bauerův zámeček či věž haly G nabízející výhled na celý areál výstaviště.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en