Ohňostroje jsou něco magického, říká slovinský ohňostrůjce

10/6/2015

Brno – Nebe nad brněnskou přehradou dnes večer rozzáří slovinský ohňostroj, který jako hlavní technik odpálí Boris Remžgar ze společnosti Hamex Pirotechnika. Na Moravu spolu s ním přijeli kolegové Aljaž Cafuta a Žan Šude, kteří pomáhají ladit poslední detaily druhého soutěžního ohňostroje - slovinské Cesty kouzelných barevných světel.

Technici slovinského ohňostroje Boris Remžgar (vlevo) a Žan Šude. Foto: Kristýna GillíkováJakou kvalifikaci technik u ohňostrojů potřebuje?
Ve Slovinsku nemáme pro ohňostrůjce žádné speciální školy. Musíte prostě pracovat ve firmě, která se ohňostroji zabývá. Dostanete tam instruktora, který vás zaučí. Já se této profesi věnuju už osmnáct let.

Účastnil jste se festivalu STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS už někdy dříve?
Ne, je to moje premiéra, letos jsem v Brně poprvé.

Kolik lidí se účastní přípravy soutěžního ohňostroje?
Přípravy trvají asi měsíc. Většinu uděláme předem, proto nemáme na místě tolik práce. Ve firmě se na ohňostroji podílí asi deset zaměstnanců, v terénu dalších deset. Dohromady tedy na jednom ohňostroji pracuje dvacet lidí. Letos jsme ze Slovinska přijeli tři, čeští organizátoři nám poskytli ještě sedm pomocníků.

Jak si můžete být jisti, že nálože vytvoří efekt, který jste naplánovali?
Vše testujeme. Zkoušíme a pozorujeme, co je pěkné, co není. Pokaždé vyjde něco jiného. Až nakonec najdeme to, co jsme hledali. Produkt pak pojmenujeme a uložíme do počítače. Ředitel má asi týden na to, aby si všechno prošel a synchronizoval s hudbou ve studiu. Nakonec máme k ohňostroji velkou hromadu papírů, kterou je třeba před odpálením ještě zkontrolovat.

Vozíte si vlastní pyrotechniku?
Ano, veškerou pyrotechniku, kterou používáme, jsme si přivezli ze Slovinska, jsou to produkty naší společnosti. Organizátoři je sem přivezli už asi před dvěma týdny, takže jsme tady měli vše připraveno.

Je možné odpalovat ohňostroj za jakéhokoliv počasí?
Je to možné, ale za velmi špatného počasí by to asi nemělo smysl. Problém bychom měli při bouřce, protože by mohla odnést některé části pyrotechniky. Neodpalujeme, pokud vítr vane rychleji než třicet kilometrů za hodinu.

Jaká jsou při ohňostroji bezpečnostní opatření?
Samozřejmě u nich nemůžeme kouřit nebo chodit s otevřeným ohněm. Musíme také dávat pozor na statickou elektřinu. Nálož ale sama od sebe vybuchnout nemůže. Za deště vše připravujeme pod stanem, aby nic nenavlhlo. Jinak máme desítky různých pravidel, například z jakého úhlu střílíme a podobně. Nejdůležitější je vzdálenost mezi odpalištěm a diváky. Lidé musí být minimálně sto dvacet metrů daleko.

Jste před odpalováním nervózní nebo už je to pro vás rutina?
Vždy jsem nervózní, obzvlášť tentokrát. Poprvé jsem šéfem, mám všechno na starosti. Je to velká zodpovědnost. Samozřejmě se občas do ohňostroje vloudí chybička, která se ukáže až při show. Není možné tomu zabránit. Specialista chyby rozpozná, běžní diváci ji většinou vůbec nezaznamenají.

Jaký je to pocit, když měsíc práce zmizí za několik minut?
Jsem pokaždé velmi, velmi šťastný, když pozoruju, co jsem vytvořil. Vidím spokojené diváky, kteří nadšeně tleskají, a to je smyslem mé práce.

Co vás na profesi technika baví nejvíce?
Vše. Každá část je zajímavá. Výroba produktů, jejich testování, příprava i výsledek dobře odvedené práce na obloze. Já i moji kolegové si to velmi užíváme. Kdyby to bylo jinak, nemohli bychom tu pracovat, na to je třeba mít správnou povahu. Nedá se to vyjádřit slovy, ale ohňostroje jsou něco magického. Člověk je musí dělat srdcem.

Kristýna Gillíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en