Český rozhlas Brno připravil koncert pro dárce krve

12/6/2013
Brno – Dveře transfuzního oddělení brněnské Fakultní nemocnice v Bohunicích se dnes stejně jako jindy otevřely dobrovolným dárcům krve. Dnešek byl ale navíc jedním ze čtyř dní v roce, kdy dárcům poděkoval Český rozhlas Brno. Od půl sedmé ráno až do dvou hodin odpoledne dostávali drobný dárek a od tří hodin si mohli na náměstí Svobody užít koncerty. Poslechnout si zpěváky ale mohl kdokoli, stejně jako nechat si bezplatně změřit tlak, tep a tuk v těle.

Český rozhlas dnes uspořádal koncert nejen pro dárce krve. Foto: Jana ŠtukhejlováJedním z těch, kteří ráno v nemocnici darovali krev, byl manažer Petr Kovář. „Dnes jsem přišel kvůli akci Českého rozhlasu, ale krev jsem daroval už předtím. Přijde mi to jako ušlechtilá činnost a mám z ní dobrý pocit,“ uvedl.

Stejně jako jeho, i ostatní účastníky akce u vchodu vítaly dvě hostesky. „Rozdáváme stokorunové poukazy do supermarketu a také pozvánku na odpolední koncert. Z poukázek mají dárci radost, ale na koncert jich většina nemá čas,“ řekla jedna z dívek, Barbora Písařová.

V deset hodin dopoledne hostesky obdarovaly už pětatřicet dárců, přesto jich bylo méně než minulý rok. „Loni jich bylo určitě více, zhruba šedesát za celý den. Čekáme ale, že mnozí přijdou ještě odpoledne,“ uvedla Písařová.

Po druhé hodině už bylo jasné, že loňský počet dárců byl pokořen. Krev dnes darovalo okolo osmdesáti lidí, přičemž devět jich přišlo vůbec poprvé. „Devět prvodárců za den je zhruba průměr. Naši pacienti krev potřebují, takže by bylo skvělé, kdyby přišli skutečně všichni, kteří darovat mohou,“ uvedla vedoucí transfuzního oddělení Lenka Ševčíková. Darovat krev může každý zdravý člověk od osmnácti do pětašedesáti let a v případě prvního odběru lze přijít i bez předchozího objednání.

Hodinu po skončení odběrů na náměstí Svobody odstartoval koncert. „Tuto formu poděkování dárcům jsme zvolili proto, že jsme je chtěli osobně poznat. Poděkování ve vysílání nám nepřišlo dostatečné,“ vysvětlila Alena Podlucká z Českého rozhlasu. I tady na dárce čekal dárek, a to v podobě poukázky na nápoj a malého překvapení. Bavili se ale i náhodní kolemjdoucí a fanoušci hudebníků. „O Tomáši Kočkovi jsem nikdy neslyšel, ale určitě si ho ještě někdy poslechnu. Krev jsem ještě nedaroval, ale rozhodně se na to chystám,“ sdělil student Ondřej Šulík.

S myšlenkou podporovat dárcovství krve přišel poprvé v roce 1992 jeden ze zaměstnanců Českého rozhlasu v Brně, který byl sám pravidelným dárcem. První odběry se konaly přímo v budově rozhlasu, později je však organizátoři z hygienických důvodů přesunuli do Fakultní nemocnice v Bohunicích. Postupně se do akce zapojovaly také další regionální stanice Českého rozhlasu. „Dnešní den rozhodně není jen o odběrech krve. Snažíme se dárcovství zpopularizovat a podnítit k němu třeba i ty, kteří o tom zatím jenom uvažují,“ řekla Podlucká.

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem Brno se koná celkem čtyřikrát ročně. Další se uskuteční v září. Od roku 2001 doprovází červnový a zářijový odběr koncerty pro dárce i širokou veřejnost.

Jana Štukhejlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en