Zájemci si mohou v Líšni vyzkoušet hašení

9/6/2016

Líšenští hasiči ukazují ode dneška až do neděle zájemcům svou výbavu. Foto: Matěj ŘíhaBrno-Líšeň - Norné stěny pro zachytávání chemikálií ve vodě, dekontaminační komoru či speciální hasičské vozy - to jsou jen některá lákadla, která mají připravena líšenští hasiči pro děti i dospělé až do neděle při dnech otevřených dveří. Právě na protichemickou výbavu se hasiči z Brna-Líšně specializují.

Jednou z prvních návštěvnic stanice byla dnes Tereza Večeřová se synem Františkem. Díky dobrovolným hasičům v místě jejich bydliště už vědí, jak hasičská výbava zblízka vypadá a do líšeňské stanice si přišli své znalosti ještě rozšířit. „S akcí jsme spokojení. Snad všichni kluci se někdy chtěli stát hasičem. Syn je z každého hasiče naprosto unesený," řekla Večeřová, zatímco syn si důkladně prohlížel kabinu hasičského vozu.

Podle velitele stanice Romana Stejskala hasiči každému rádi zodpoví dotazy, veškeré věci ukážou a naučí něco málo o hasičské práci. „Díky rozloze stanice máme na takové akce ideální prostory. Ke konci školního roku tu často provádíme i školní exkurze," uvedl velitel stanice. Podle jednoho z techniků chemické služby, Aleše Habarta, jsou tyto návštěvy důležité i pro nasazení v akcích, neboť děti se pak například na místě nehody tolik nebojí hasičů v plné výzbroji.

Den otevřených dveří není jedinou akcí, seznamující veřejnost s prací hasičů. Jihomoravští hasiči využívají například preventivní program Dráček Hasík, který je určený pro děti od sedmi do čtrnácti let. Hasiči při něm dětem předávají důležité informace a zásady týkající se předcházení požárům a mimořádným událostem.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

cz en