Den policie na náměstí Svobody: psovodi sklidili velký úspěch, předvedli pacifikaci výtržníků

7/6/2022

Jízdu na koni, ukázky policejní práce i výstroje a další zajímavosti mohou dnes, v pátek 17. června, zhlédnout zájemci na Dni Policie České republiky v centru Brna. Jihomoravští policisté připravili bohatý program nejen pro děti.

Brno - Zaplněné náměstí Svobody v Brně ožilo v pátek 17. června dopoledne ukázkami policejní techniky, odpolední program pak přináší slavnostní slib nových policistů a zahájení policejního mistrovství v jízdě na koni.

„Vždy v nejvhodnějším termínu okolo 21. června, kdy s slaví Den Policie České republiky, pořádáme akci pro veřejnost. Zveme například školy, aby se děti přišly podívat na policejní práci. Kolegové jim ukážou techniku a výstroj nebo poradí, jak se chovat při nálezu nebezpečného předmětu," popsala akci koordinátorka prevence na jihomoravském policejním ředitelství Petra Ledabylová.

Děti i nadšenci z řad dospělých si tak mohli už dopoledne na náměstí prohlédnout současná i historická policejní vozidla, uniformy a výstroj různých jednotek. Spoustu pozornosti vzbudili například policisté v uniformách četníků z období první republiky, kteří se se zájemci ochotně fotili. Děti nadchlo i měření rychlosti průběhu provizorní uličkou pomocí radaru. „Překročil jsi povolenou rychlost, tak dostaneš diplom," vyhodnotili policisté výkon jednoho z malých závodníků.

Náměstí bylo zaplněné lidmi zejména při ukázkách policejní práce. Speciální pořádková jednotka předvedla svou fyzickou připravenost chůzí po rukou a několika salty, poté policisté učili děti různé chvaty s využitím pěstí i teleskopického obušku, které si zájemci mohli hned vyzkoušet. Děti také potrénovaly svou fyzičku klikováním, ti nejvytrvalejší zvládli v horkém počasí i 30 kliků.

Největší úspěch dopoledne sklidili psovodi, kteří nejprve ukázali, jak je jejich psi poslouchají, a poté předvedli zneškodnění výtržníků právě za pomoci psů. Tlačenice byla i u pyrotechniků, konkrétně na vyzkoušení ochranného oděvu nebo detektoru kovů, a u potápěčů s ukázkou vybavení.

Akce nadchla přítomné dospělé, ale také desítky dětí školního i předškolního věku. „Tady je tolik policajtských aut! A tam ještě další! To je super," upozorňoval kamaráda jeden z dětských návštěvníků. Pocity dospělých pak vyjádřil další návštěvník, Jiří Čermák. „Takové akce, to je splněný sen snad každého kluka, který někdy chtěl být policajt. Je úžasné na jednom místě vidět policejní historii i ukázky různých specifik jejich práce," řekl.

Oslavy Dne policie dopoledním programem neskončily. „V 15 hodin skládá slib více než 100 nově nastupujících policistů, kteří přijedou policejní náborovou tramvají," uvedla Ledabylová. Po složení slibu se uskuteční koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

Pozdější odpoledne a sobota jsou věnovány 23. ročníku Mezinárodního policejního mistrovství v jezdectví. V 16.30 přijedou od Masarykovy ulice jízdní ekipy policistů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Německa a Velké Británie na slavnostní zahájení na náměstí Svobody. Mistrovství bude pokračovat v sobotu 18. června v jezdeckém areálu na Panské Líše, a to od 10 hodin skokovým derby, od 13.30 pak policejním parkurem.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en