Komedie Woodyho Allena zahájila festival Divadelní svět

6/6/2014

Brno - Festival Divadelní svět začal v pátek v Brně komedií Jak se ti líbí? aneb Mocná Afrodíté, kterou připravil speciálně pro tuto akci spolu s herci všech brněnských divadel Vlastimil Peška.

Komedií Woodyho Allena začal v pátek festival Divadelní svět. Foto: Jef Kratochvil

V hlavní roli sportovního novináře Lennyho se představil Michal Isteník. Lenny přistoupil na nátlak své manželky Amandy, odbornice na umění, a adoptovali dítě. Po nadšených začátcích z nového člena rodiny ale po dvou letech přišlo odcizení a Lenny se rozhodl, že vyhledá biologickou matku dítěte. Jestli se mu to podaří a co všechno při tom zažije, se mohou diváci dozvědět při reprízách, které se uskuteční 7. a 13. června, vždy na nádvoří Staré radnice.

„Představení se mi velice líbilo a určitě plánuju, že zhlédnu i nějaké další. Ještě ale nemám vybráno, uvidíme," uvedla jedna z návštěvnic zahajovací komedie. Nadšení z celého festBrno - město uprostřed Evropy neskrývala ani její společnice. „Stejně jako minulý rok, ani letos si nenechám ujít ohňostroje na přehradě. Je to vždy skvělá podíváná," řekla.

Brněnský primátor Roman Onderka, který festival zahajoval, se svěřil, že se netěší pouze na toto představení, ale také na další aktivity. Umělecký ředitel festival a zároveň režisér zahajovacího představení Vlastimil Peška diváky svým proslovem rozesmál. „Festival začíná a já už se teď těším až skončí. Samozřejmě se ale těším i na představení, která jsem všechna vybral, a doufám, že si je pořádně užijete," řekl.

Podle ředitelky festivalu Petry Kačírkové je program festivalu, na který se prodávaly lístky už od února, divácky velmi atraktivní. „Letošní ročník je za celou historii tohoto festivalu v počtu prodaných vstupenek rekordní," uvedla Kačírková.

Festival, který 13. června uzavře Slavnost masek, se koná na devíti pódiích a ve dvou cirkusových stanech. Diváci si mohou těšit nejen na herce ze všech brněnských divadel a na hostující soubory z desíti zemí, ale i na ochotníky.

Festival přivítá několik zahraničních souborů. V Hlavním programu to budou divadla z Polska, Německa a Ruska. Polské Divadlo Korez přiveze atraktivní hru Kometa neboli ukrutné XX. století Jaromíra Nohavici, která je postavená na písních Jaromíra Nohavici.

Speciálním hostem festivalu bude francouzská komediální herečka Isabelle Nanty. Do Brna zavítá na poslední festivalové dny. Ve čtvrtek 12. června bude za její účasti promítnutý v kině Art film Amélie z Montmartu, po kterém bude následovat krátká diskuze. Isabelle Nanty zasedne také v porotě Slavnosti masek.

Organizátoři přichystali pro zájemce také různé doprovodné akce, například workshopy či výstavy.

Karolína Vysloužilová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en