Herci předvedli divadelní představení na stromech

27/5/2016

Brno-Bystrc - Místo klasického pódia zvolili dnes herci v brněnské Bystrci pro Krysaře stromy. Příběh o lásce, zlu, dobru, odplatě a naději, ale zároveň hru, ve které mají roli také stromy, mohli lidé zhlédnout zdarma.

Čtvrt hodiny před představením už bylo plno. Návštěvníci si mohli sednout na přichystané lavičky a natažené karimatky. Diváky nepřivedla do parku u společenského centra jen akrobacie na stromech, ale i klasický příběh Krysaře nebo hudba. „Líbí se mi písničky z Krysaře, poslouchám je," řekla například Eva Wiacková. Michaelu Hrňovou zase zaujala akrobacie na stromech a vděčné téma Krysaře.

Park v Bystrci proměnili herci ve stánek umění. Po deváté hodině přenesli diváky o několik století do minulosti do německého města, které měl Krysař zbavit krys, do města, kde se zamiloval do Agnes a kde ji také následoval do náruče smrti společně s obyvateli města. Kromě jediného.

Juliána Vališková, která hrála Agnes, předváděla vzdušnou akrobacii. Lidé reagovali hlavně na komediální části, kdy se hlasitě smáli. Přesto představení skončilo neradostně. Návštěvníci viděli spoustu pohybu, radosti, poslouchali hudbu, ale příběh přivedl některé také k zamyšlení nad krutostí v lidském životě.

„Představení se mi líbilo, hlavně když herci využívali stromy," ohodnotila hru po skončení Petra Hradilová. Zapojit stromy do hry byl nápad režiséra Sergeje Sanžu. „Říkal jsem si, jestli to bude možné udělat. Nakonec jsme zjistili, že stromy jsou velmi dobré kulisy. Poskytují několik rovin, na zemi i v korunách. Navíc je představení vždy jiné, protože stromy i jsou vždy jiné," uvedl.

Představení o Krysaři mezi stromy a na stromech budou moci lidé navštívit ještě zítra na stejném místě a ve stejný čas. Herci, kteří vystupují s divadlem Facka, se zabývají například pantomimou nebo pouličním divadlem. A tvrdí o sobě, že svým uměním umí probudit dítě v dospělém, ale i dospělého v dítěti.

Simona Ferulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en