Ohňostrojný epilog k výročí tří vysokých škol: Trefit se do vkusu akademiků i veřejnosti je výzva, říká designér

14/6/2019
Brno - Po loňském epilogu, který připomínal založení samostatného Československa, se i letošní poslední ohňostroj bude věnovat významným výročím. Oslavenci roku 2019 jsou celkem tři brněnské vysoké školy: Nejstarší vysoká škola v Brně - VUT - se dožívá 120 let. Masarykova univerzita, která vznikla jako druhá česká univerzita, oslaví přesně 100 let. A stejně kulaté jubileum má i Mendelova univerzita, původně zřízená jako Vysoká škola zemědělská.

„S přípravou show jsme měli hodně práce. Chceme dostát očekáváním tří velkých univerzit a přidat prvky, které budou ladit s jejich atmosférou a zaměřením. Je to náročný úkol. K Brnu mám vztah jako ke studentskému městu, ohňostroj ale bude promlouvat i k akademickým činitelům, což je pro mě nová cílová skupina. Těším se na konstruktivní kritiku a doufám, že bude pozitivní," přiblížil vznik ohňostroje i svá očekávání hlavní designér Jaroslav Štolba.

Ohňostroj uvede i zakončí skladba Gaudeamus Igitur, která je známá jako studentská hymna a používá se celosvětově při rozličných akademických příležitostech. Dále zazní rektorské fanfáry všech oslavovaných škol a tři skladby, které vzdají vzdělávacím institucím poctu.

Pro Masarykovu univerzitu se tým rozhodl využít vřelých vztahů Leoše Janáčka a filozofické fakulty, který tam získal čestný doktorát. Zazní tedy tóny jeho Suite Allegretto. Tubular Bells Mikea Oldfielda pak odkáží na proměnlivost genetiky. U nejstarší vysoké školy v Brně připomenou ohňostrůjci století páry, které navždy proměnilo svět techniky.

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en