Evropští ohňostrůjci poslali své pozdravy. Nad Špilberkem zářil komponovaný ohňostrojný muzikál

8/8/2021

Brno, Špilberk - Při unikátní sobotní show Pozdravy z Evropy se na brnněském nebi objevily choreografie celkem sedmi evropských zemí: Francie, Polska, Německa, Slovenska, Rakouska, Portugalska a Švýcarska. Diváci 7. srpna zhlédli pyromuzikál sestavený ze soutěžních ohňostrojů z let 2016 až 2019.

Aby byla show stále mezinárodní, pojali ohňostrůjci z české Flash Barrandov SFX třetí ohňostroj letošního festivalu Ignis Brunensis netradičně, a to návratem k minulým ročníkům. Namísto ucelené show na jedno téma spojili fragmenty úspěšných ohňostrojů z brněnské přehrady do souvislé choreografie s původní hudbou. Díky tomu zazněla klasická hudba, filmový soundtrack i power metal, veselé tóny pak v závěru vystřídala grunge pecka od Nirvany.

Jednotlivé kapitoly pyromuzikálu se různily v provedeních, efektech i barvách, při finále pak ohňostroj doslova zaplnil nebe. Podívanou ocenili i diváci. „Bavilo mě, jak Portugalsko používalo své barvy a celková rozmanitost," pochvaloval si například Aleš Slaný. Podle Jany Barákové, která ohňostroj pozorovala s rodinou bylo představení nádherné. „Nejlepší části? Portugalsko, Slovensko, Rakousko a Švýcarsko," shodly se po krátké diskuzi její děti.

„Když jsme s nápadem přišli, některé společnosti byly nadšené a ohňostrůjci slíbili, že se přijedou podívat. Jiné zajímalo, jak chceme divákům předvést jejich zahraniční design s našimi efekty. S materiálem nám hodně pomohli naši partneři z rakouské Pyrovision," uvedl umělecký ředitel festivalu Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Převést nad Špilberk ohňostroje, které byly designované nad přehradu, byla velká výzva. Jaroslav Štolba přiblížil, co vše museli pořadatelé řešit. „Jak prestiž Ignis Brunensis stoupala, stoupal i zájem o to soutěž vyhrát. Některé show z posledních let proto byly obrovské se spoustou materiálu, ale do komponovaného muzikálu nemůžeme vměstnat sedm ohňostrojů s takovými rozpočty. Dalším aspektem je absence vodní plochy, show musela být také menší a méně hlasitá. Zároveň jsme chtěli zachovat nápady, vtip, techniku a atmosféru, takže adaptace pasáží na letošní podmínky byla náročnější než tvorba nového pyropředstavení," řekl.

Dominika Lišková

Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en