Biskupský dvůr ožil folklorem. Zpívali dětští sólisté i BROLN

22/8/2020

Brno, Biskupský dvůr - Moravské, slovácké nebo například valašské lidové písně interpretovali v sobotu odpoledne mladí umělci folklorního sdružení Jánošík Brno na brněnském Biskupském dvoře pod katedrálou svatého Petra a Pavla. Sólisty doprovázeli muzikanti BROLNu, tedy Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, pod vedením primáše Petra Varmuži.

Diváci si vystoupení pochvalovali. „Folklor mám moc ráda, takže pro mě to bylo příjemně strávené odpoledne," řekla například Anna Hanáková. Kladně hodnotí akci i jeden z pořadatelů, Čestmír Komárek. „Při tom krásném počasí je spousta lidí spíše u vody než na Biskupském dvoře, ale myslím, že návštěvníci si koncert užili," uvedl.

Sobotní akce je součástí už 23. ročníku F scény, letních folklorních koncertů a vystoupení pod širým nebem, které pořádá Folklorní sdružení Jánošík. Spolupráce sdružení a Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů je už tradicí. „S BROLNem zpíváme dlouhodobě, takže příprava dnešního vystoupení nebyla z tohoto pohledu tak náročná. Výzvu představovaly spíše prázdniny - abychom našli vhodné termíny. A samozřejmě bylo potřeba dnešní program nazkoušet a sladit se," popsal ředitel folklorního sdružení Čestmír Komárek.

Pořad nazvaný Děti a píseň zaštítil brněnský Český rozhlas, na Biskupském dvoře měl souběžně s vystoupením dětských zpěváků svůj vzdělávací program věnovaný prevenci dětských úrazů také Nadační fond Modrý hroch.

Dětští sólisté vystupovali naprosto profesionálně, na publikum jsou zvyklí „Folkloru se věnuju odmala, asi od tří let. Soutěže máme každý rok, takže tréma kdysi bývala, ale teď už ji nemám," prozradila třeba zpěvačka Dorota Brůčková, která v kroji přednesla valašskou píseň. Podobně to vidí i zpěvák Jiří Kašpar, který zároveň hrál na fujaru. „Trému jsem neměl, na akcích vystupujeme docela často," doplnil.

A zpěvák Václav Varmuža, který zatancoval slovácký verbuňk, má folklor doslova v krvi, věnuje se mu totiž velká část jeho rodiny. „Verbuju od šesti let. A do budoucna bych chtěl určitě zpívat a začít hrát i na housle. Rád bych vystupoval třeba na festivalu ve Strážnici," má jasno mladý umělec.

Z dospělých sólistů divákům zazpívala například Kamila Šošovičková, která už 10 let působí jako kmenová zpěvačka BROLNu a na podzim chystá i vlastní CD. „Vystupovat mě moc baví, člověk předává radost z lidové hudby dál a také radost od publika přijímá. Folkloru se věnuju od malička, asi od čtyř let, už rodiče k němu tíhli. Myslím, že je to taková tradice, že na Moravě je spousta muzikantů, kteří se věnují právě lidové hudbě," sdělila Šošovičková, která už v roce 2010 vyhrála soutěž Zpěváček.

Na biskupském dvoře vystupovala také Klára Blažková, která kromě zpívání s BROLNem hudbu učí a zpívá v nadžánrové kapele Ensemble Flair. „Myslím, že se zpívání s učením dětí skvěle doplňuje, je to obrovská škola i pro mě. Začínala jsem zpívat už jako malá ve sborech, pak se mi v pubertě hlas vyloupl do sólového zpěvu. Spolupráce s BROLNem mě moc baví. Nyní se více věnuju jazzu, takže se k lidové hudbě tímto způsobem ráda vracím. Tím, že je folklorní muzika prostší z hlediska nástrojů, je interpret svým přednesem více obnažený. Vnímám ji ale jako základ pro každého hudebníka," usmívá se zpěvačka.

Diváci si v programu F scény mohou užít ještě sobotní večerní představení. Letní folklorní vystoupení zakončí autorský pořad Davida Mikuly. Choreograf divákům představí folklor hned ve čtyřech odlišných podobách a ve ztvárnění čtyř různých souborů.

Dominika Bayerová

Fotogalerie: Robert Vystrčil
(fotografie jsou z pátečního představení Beránci a vlci)

cz en