Festival Ignis Brunensis odstartuje v rytmu Leoše Janáčka

21/5/2014
Brno – Ohňostrůjná show Ignis Brunensis a celý letošní festival Brno – město uprostřed Evropy začíná v pátek 23. května vzpomínkou na 160. výročí narození Leoše Janáčka. O první představení nad brněnským hradem Špilberk se postarají ohňostrůjci z týmu Theatrum Pyroboli. Všechny ohňostroje začínají vždy večer o půl jedenácté.
Loňský ohňostroj Theatrum Pyroboli. Foto: Robert Vystrčil
„Festivalu se účastním téměř každý rok. Loni jsem měla příležitost vychutnat si atmosféru zahajovacího ohňostroje přímo ze Špilberku. Byl to ohromný zážitek,“ vzpomíná studentka Pavla Zelenáková. Festivalu se pravidelně i se svými kamarády účastní také Jana Růžičková. „Vždy bývá skvělý program a hlavně atmosféra. Moc se na ohňostroje i doprovodný program těším,“ uvedla.

Letošní zahajovací ohňostroj nad hradem Špilberk bude výjimečný. „Úvod bude patřit vzpomínce na 160. výroční narození Leoše Janáčka. Druhá pasáž bude kosmická a plná fantazie. Finále naopak radostné a plné dynamických efektů,“ řekl šéf ohňostrůjné společnosti Theatrum Pyroboli Ivan Martinek.

Festivalových akcí se každoročně zúčastňuje i brněnský primátor Roman Onderka. „Také letos hodlám být co nejvíce u toho, když se rozzáří noční obloha nad Brnem a ulice ožijí nezvyklým ruchem. S velkou pravděpodobností nebudu chybět například na náměstí Svobody u příležitosti Dne Policie České republiky nebo Slavnosti masek, která se koná jako součást festivalu Divadelní svět Brno,“ řekl primátor.

Letošní mezinárodní ohňostrůjná přehlídka zahrnuje celkem sedm ohňostrojů v podání pěti ohňostrůjných společností. Na brněnské přehradě se postupně v soutěži představí ohňostrůjci z České republiky, Chorvatska, Rakouska a Řecka.

„Návštěvníkům doporučujeme využívat hromadnou dopravu. Při ohňostroji jsou intervaly mezi spoji tak krátké, že dosahují kapacity metra, “ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Mimo tradičních ohňostrojů mohou diváci zhlédnout velmi pestrý doprovodný program. Například v sobotu 31. května se v areálu Hněvkovského v Komárově uskuteční Jihobrněnský dětský den a o vrcholný okamžik celého dne se postará ohňostrůjné intermezzo přehlídky Ignis Brunensis nazvané Ohnivý pohár Harryho Pottera. Od 5. do 8. června se pak koná kupříkladu Ballon Jam, při němž nebe nad městem zaplní horkovzdušné balony.

V sobotu 21. června se zase budou na náměstí Svobody konat oslavy 90. výročí Českého rozhlasu Brno. Návštěvníky přitom pobaví i koncert rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Den poté mohou zájemci vidět slavnostní defilé historické a novodobé hasičské techniky při příležitosti oslav 150 let brněnských hasičů. Letošní festival však připomíná i další výročí – například 145 let městské hromadné dopravy v Brně nebo 10 let let Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

„Zajímavým doplněním budou letos jízdy Starobno Šalina pubu pro veřejnost. Pivní tramvaj poprvé vyjela až v závěru loňského festivalu. Letos se mohou diváci svézt Šalina pubem poprvé třeba i na ohňostroje,“ uvedl šéf pořádající společnosti Snip & Co Jiří Morávek.

Karolína Křenková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en