Festival planet: na Kraví hoře je vesmírné kino i nafukovací Země, Mars a Měsíc

7/8/2021

Brno, Kraví hora – Tři populární modely planet, tedy Lunalón, Terralónu i Marsmeloun, vystavuje Hvězdárna a planetárium Brno v parku na Kraví hoře nedaleko centra města. Návštěvníci se tak mohou projít i vyfotit přímo vedle desetimetrových modelů nebo si v letním kině užít filmy s vesmírnou tematikou.

Obě planety a družice jsou vystaveny každý den od přibližně 14 hodin do půlnoci, pokud to ovšem dovolí povětrnostní podmínky. „V případě silného větru nebo vytrvalého deště modely nafukovat nebudeme," upozornil ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Ve hře je také varianta, že vystaví pouze některé z modelů. Vystavení každého modelu je totiž organizačně velmi komplikované a pokud jsou tři, trable se násobí. Na facebookových stránkách je možné si každý den ověřit aktuální situaci.

Když v parku stojí všechny tři planety, jde o výjimečnou podívanou. Jednotlivé modely sice nejsou přímo u sebe, ale v panoramatu Kraví hory je možné zahlédnout všechny - Terralónu dole v parku, Lunalón a Marsmeloun nad ní, na kopci u hvězdárny. „Jedná se o unikátní akci k výročí 60 let lidstva ve vesmíru," dodal Dušek.

Modely mají úspěch u návštěvníků všech věkových kategorií, od nejmenších po starší generaci. „Je zajímavé si ze Země sáhnout na Zemi," směje se Marie Provazníková, která na Kraví horu zavítala s dětmi. Podobně hovoří Dana Valová. „Je výborné, že máme možnost se na modely takto podívat. Nejvíc se mi líbí Země. Jako laik neodhadnu, jak je přesná, ale určitě tam řada věcí jde vidět," pochvaluje si.

Kromě modelů je na hvězdárně připravený také doprovodný program. Volně přístupná je u hvězdárny výstava Člověk ve vesmíru, shrnující klíčové momenty posledních 60 let vesmírného bádání a každý večer ve 20 hodin se za příznivého počasí koná u Terralóny patnáctiminutové povídání o vesmíru, které zajišťují pracovníci hvězdárny.

Od 21 hodin si pak návštěvníci mohou užít letní kino zdarma: film s vesmírnou nebo sci-fi tematikou, a to v originálním znění s českými titulky. Pořadatelé upozorňují, ať si návštěvníci nezapomenout přinést vlastní deku i občerstvení.

Promítané filmy:
8. srpna: Minority Report (2002)
9. srpna: Nevědomí (2013)
10. srpna: Dokonalý trik (2006)
11. srpna: Počátek (2010)
12. srpna: Interstellar (2014)

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en