Ignis Brunensis: dva ohňostroje nad Špilberkem i čtyřdenní festival zábavy

14/8/2020
Brno - Dva ohňostroje nad brněnským hradem Špilberk a čtyři dny rozmanitého programu čekají Brňany a ostatní zájemce od čtvrtku 20. do neděle 23. srpna. I přes veškerá omezení, která v roce 2020 zasáhla nejen kulturní život, pořadatelé připravili pro návštěvníky množství lákavých akcí.

„Nás jako organizátory koronavirová situace zcela zásadně ovlivnila. Do začátku března jsme řešili přípravy na běžný ročník, pak ale přišla pandemie a začalo být jasné, že festival nebude v červnu a budeme se muset obejít bez přehrady. Proto jsme vymysleli minifestival - prodloužený víkend s ohňostroji a zábavnými programy," okomentoval situaci Ondřej Morávek ze společnosti Snip & Co, která festival organizuje.

Původně měl být jen jeden ohňostroj, nakonec se pořadatelům podařilo naplánovat dva. O úplném zrušení neuvažovali vůbec. „Dostali jsme stovky zpráv s dotazy, zda festival bude," uvedl Morávek.

Už první den festivalu, ve čtvrtek 20. srpna, mohou návštěvníci vyrazit na brněnské náměstí Svobody, kde jim svou práci představí pracovníci integrovaného záchranného systému - policisté, strážníci a hasiči. V letním večeru si návštěvníci užijí i kulturní program na Biskupském dvoře.

První den festivalu pak vyvrcholí ohňostrojným prelude nad Špilberkem nazvaným Sedmikrásky nad Brnem od Theatrum Pyroboli. Designér Ivan Martinek představení charakterizuje jako veselou ohňostrojnou zahradu na brněnském nebi k 80. výročí Big Bandu Gustava Broma.

Show bude možné sledovat například z Kraví hory. „Výhled z areálu koupaliště na Kraví hoře doplní obří osvětlený model našeho vesmírného souseda: lunalón. Jestli to všechno klapne, nebude krásnějších záběrů ohně na nebesích, měsíční krajiny a setmělého města Brna. Čekání na ohňostrojné představení přitom zpestří mimořádné projekce v digitáriu," láká návštěvníky web brněnské hvězdárny a planetária.

Pátek 21. srpna se ponese ve znamení hudby - Biskupský dvůr rozezní jazz, hrad Špilberk zase Pražský výběr Symphony a brněnská zoo zve děti i dospělé na prohlídku divoké přírody ve virtuální realitě.

V sobotu 22. srpna se Brno přenese do středověku. Středisko ekologické výchovy Hlídka dětem i dospělým zábavným způsobem přiblíží historická řemesla či tradiční pokrmy. Milovníkům tradic udělá radost i večerní folklorní koncert.

Symbolickou poklonu složí v sobotu 22. srpna večer ohňostrůjci z Flash Barrandov SFX všem lidem, kteří v náročném období jara 2020 pomáhali druhým. Óda na šťastný let se rozezní a rozzáří opět nad hradem Špilberk.

„Tímto ohňostrojným projektem chceme poděkovat nejen lidem v první linii, ale za zvládnutí náročného období úplně všem," uvedl s odkazem na koronavirovou pandemii technický ředitel Ignis Brunensis a jeden z designérů představení Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX. Na galafinále se těší i sami pořadatelé. „Ústřední melodií bude Imagine od Johna Lennona, kterou mám moc rád," prozradil Ondřej Morávek ze Snip & Co.

Celý festival návštěvníkům zpříjemní nabídka moravských vín na náměstí Svobody. Chybět nebude ani Dopravní nostalgie, kterou připravil Dopravní podnik města Brna ve spolupráci s brněnským technickým muzeem. Nabídne jízdy historickými vozy, výstavu i prohlídku vozoven. Vyjede i populární parní tramvaj Caroline a koněspřežná tramvaj.

Návštěvníci si budou moci také poprvé prohlédnout historický autobus Škoda 706 RTO, který se podařilo získat Dopravnímu podniku města Brna po pětiletém snažení. Tento typ autobusu vozil v Brně cestující od konce 60. do začátku 80. let minulého století. Nyní je součástí sbírky retro vozidel dopravního podniku, která aktuálně čítá 14 vozů. „Pečujeme o ni zejména kvůli odkazu dalším generacím. Mezi veřejností jsou staré vozy velmi oblíbené a současně je vnímám nejen jako dobrou investici, ale i jako efektivní nástroj k propagaci hromadné dopravy," uvedl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

K letošní přehlídce ohňostrojů se zábavou pod hradbami patří rovněž kulturní program v Knihovně Jiřího Mahena, komentované prohlídky technického muzea či projekce filmu Dinosauři ve VIDA! Science centru, tedy programy, které potěší zejména rodiny s dětmi.

Dominika Bayerová
cz en