Jedinečná dronová světelná show na Kraví hoře oslavila 60 let lidstva ve vesmíru

8/8/2021

Brno, Kraví hora - Novinku nejen u příležitosti festivalu Ignis Brunensis, ale i v celé České republice viděli v sobotu večer diváci na brněnské Kraví hoře. Dronová světelná show vzdala poctu 60. výročí prvního úspěšného letu člověka do vesmíru. Podívanou uspořádalo město Brno jako symbolický dárek pro Brňany, show uskutečnila česká firma Spectrum Brands.

Dronová show s mluveným komentářem vizualizovala vesmírné motivy, připomněla i historii letů do kosmu. V závěru přišel povzbudivý vzkaz i světelný nápis BRNO. Osmiminutové představení bylo k vidění ve stejné podobě hned dvakrát, ve 21.30 a ve 23.00.

„Je krásné, že se nová show konala pro připomenutí tak důležité historické události, jako je výročí letu člověka do vesmíru," ocenil jeden z diváků, David Szuścik. Představení pro něj bylo zajímavým zážitkem. „Líbí se mi ten nápad, je to něco úplně nového. A taky je skvělé, že je možnost po covidové stopce zajít v Brně na takové kulturní akce," řekl Szuścik.

Brno je prvním českým městem, které nekomerční show tohoto typu uspořádalo. „Příprava zabrala přes tři měsíce času a stovky hodin práce," uvedl za pořadatele vedoucí odboru strategického rozvoje a spolupráce brněnského magistrátu František Kubeš. Podle Davida Zaorálka z pořadatelské společnosti Spectrum Brands uskutečnění záviselo zejména na počasí, pořadatelé museli být připravení i na přesun show v případě deště nebo větru.

Dronové představení představuje pilotní projekt. „Moc by se mi líbilo, abychom v těchto typech show pokračovali, pokud budou úspěšné. Třeba příští rok se nabízí výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendela a dronové show by velmi slušelo, kdyby se tímto tématem zabývala. Ale zatím je to jenom přání," nastínil František Kubeš z brněnského magistrátu.

Dominika Lišková

Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online
Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en