Lidé si v kavárně Potmě zkoušejí život nevidomých

31/5/2016

Brno, náměstí Svobody - Značný zájem Brňanů a návštěvníků města vzbudila autobusová kavárna Potmě, která při svém pátém turné dorazila i na brněnské náměstí Svobody. Hlavní myšlenkou projektu je přiblížit obtíže lidí s těžkým zrakovým postižením při každodenních starostech. Projekt zároveň z výdělku přes nadační fond Světluška pomáhá těžce zrakově postiženým.

„Konečně si to můžeme vyzkoušet na vlastní kůži. Nevíme, co čekat, ale už teď si více vážíme toho, co nevidomí dokážou," uvedl jeden z návštěvníků kavárny Zdeněk Vltava. Spolu s Markétou Večeřovou neváhal a přišel hned, jak se o příjezdu kavárny dozvěděl.

Podle šéfa projektu Jakuba Schneidera je pití kávy a čaje potmě jen jednou z mnoha věcí, které si lidé mohou vyzkoušet. „Máme tu mnoho dalších pomůcek, které přibližují svět bez zraku. Patří mezi ně například pexeso, které vyrobila maminka jednoho z nevidomých dětí, či člověče, nezlob se. Vše se samozřejmě hraje s páskou přes oči," popsal některé z možností Schneider. Pro odvážnější připravili organizátoři i krátké bludiště, přes něž zájemci procházeli se slepeckou holí.

Kavárna Potmě funguje v Praze při nadačním fondu Světluška už od roku 2005. Od roku 2012 si stejný zážitek mohou vyzkoušet i obyvatelé jiných měst v pojízdné autobusové kavárně. Letos turné odstartovalo 17. května v Praze, navštívilo už Zlín, v Brně bude ještě zítra a na další trase kavárnu čeká Ostrava či Mladá Boleslav.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en