Hudebníci brněnské filharmonie se proměnili v rockery a zahráli pod širým nebem

19/6/2015

BrnoPáteční den patřil na brněnském náměstí Svobody zejména hudbě. Na pódiu pod otevřeným nebem se za celý den vystřídalo několik souborů a od čtvrt na osm večer už patřil prostor v centru jihomoravské metropole pouze Filharmonii Brno v čele s dirigentem Milošem Machkem. Ve svém žlutém fraku zářil do stmívajícího se dne a přilákal tak i ty, kteří přímo za koncertem do centra města nevyrazili. „Paráda, šel jsem jen okolo, a když jsem viděl pana dirigenta ve žlutém fraku, musel jsem prostě zůstat a zjistit, o co se tu jedná," řekl Lukáš Bednář.

Brněnská filharmonie dnes hrála trochu jinak. Foto: Veronika VorlováPrávě ti, kteří nevěděli, že jde o brněnskou filharmonii, si mohli show klidně splést s rockovým koncertem. Lidé v publiku tančící s rukama nad hlavou a pískotem povzbuzující hudebníky dodali koncertu s názvem Rocking Philmarmonic tu správnou atmosféru.

Pro někoho se tak dnešní večer mohl stát i jakýmsi pojítkem mezi vážnou hudbou a blížícími se letními festivaly. „Tohle bych opravdu nečekala, tady je atmosféra jako třeba na Rock for People. Je vidět, že lidi to opravdu baví, zpívají si a tancují," shrnula studentka Lucie Mlýnková.

A opravdu, lidé si zpívali spolu se sólisty Markem Olbřímkem a Hanou Škarkovou všechny známé hity velkých rockových skupin, mezi něž patřili například The Queen, Deep Purple, Rolling Stones, Scorpions a i velice oblíbení The Beatles.

A právě tóny známých hitů byly lákadlem i pro posluchače, kteří by jinak na filharmonii nikdy nezašli. „Nemám rád koncerty v sálech, vážnou hudbu a tak. Na filharmonii bych normálně rozhodně nešel. Ale tady, když hrají hudbu, kterou znám, na které jsem vyrůstal, to jsem si nemohl nechat ujít," uvedl Pavel Palát.

Přesně tak vystihl, že dnešním rockovým koncertem se Filharmonie Brno přiblížila i jiným, než svým klasickým posluchačům.

Veronika Vorlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

cz en