Brněnští filharmonici rozezněli náměstí filmovou hudbou

15/6/2013
Brno, náměstí Svobody – V hudebně historickém duchu se nesl celý dnešní den na brněnském náměstí Svobody. Dopoledne měli diváci možnost prohlédnout si historické tramvaje a autobusy a zhlédnout hudební a taneční programy brněnských uměleckých škol, odpoledne patřilo Vojenskému uměleckému souboru Ondráš. Hřebem sobotního dne však byl koncert brněnské filharmonie.

Lidé si přišli na náměstí poslechnout brněnské filharmoniky v hojném množství. Foto: Martina UčňováFilharmonici se poprvé na pódium podívali už v půl osmé. Při veřejné zkoušce se hudebníci rozehrávali a ladili svoje nástroje. Koncert pod taktovkou dirigenta Miloše Machka však začal až o hodinu později. „Strávili jsme tady skoro celé odpoledne, na koncert filharmonie se už moc těším, jsem zvědavý, jaké písně si letos vybrali,“ řekla ještě před koncertem Petra Veselá. Na náměstí přišla už dopoledne s celou rodinou. „Naše děti jsou ale ještě malé a tak je babička už odvedla domů,“ dodala divačka.

Tématem dnešního koncertu byly americké filmové a muzikálové melodie. Hned na úvod zazněla skladba New York, New York následovaná písněmi z filmů Tenkrát na západě, Podraz, Sněhurka a sedm trpalíků, Most přes řeku Kwai nebo Indiana Jones. Nechyběly ani skladby z nejznámějších broadwayských muzikálů West Side Story, Hello Dolly a Fantom opery.

„Některé písně jsem neznal, nejsem zase takový filmový a televizní fanoušek, ale brněnskou filharmonii mám rád. Líbilo se mi to odlehčené podání písní a pan dirigent v zářivě žlutém smokingu. Dnešní počasí navíc vyloženě lákalo ven, byla by škoda sedět doma. Jen kdybych nemusel zítra vstávat. I když je neděle, musím do práce,“ vysvětlil Kamil Novotný, proč se dnes vydal do centra Brna.

Lidé, kteří do práce nemusí, si mohou hudbu na náměstí Svobody užít i zítra. Kromě historických velocipedů se na programovém pódiu Českého rozhlasu Brno představí další umělecké školy a exotický taiwanský soubor s koncertem čínské hudby.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en