Lucemburská májová noc představila romantickou stránku středověku

28/5/2016

Brno - Májový podvečer nesoucí se v duchu 14. století se konal dnes na brněnském Špilberku jako součást oslav k 700. výročí narození Karla IV.

Návštěvníci si při Lucemburské májové noci pod širým nebem vychutnávali pokrmy jako je například pulčálka, což je smažená cizrna se slaninou, krvavou cizrnu s červenou řepou nebo syrnou kaši. S výhledem na noční Brno se dalo popíjet třeba i kořeněné víno, případně si poslechnout středověkou hudbu souboru Motus Harmonicus či recitací básní v češtině i francouzštině.

„K hradu Špilberku se tato akce určitě hodí. Je to velmi romantické. Z jídel jsme ochutnali pučálku a cizrnu. Manžel je spíše na maso, takže ochutnal nabízený špíz," uvedla jedna z návštěvnic Jitka Pokorná.

Někteří návštěvníci přišli v souladu se zaměřením akce v dobových kostýmech. „Zajímáme se o historii a jako členové spolku Doba Karlova jsme se rozhodli akci takto podpořit," uvedl Lukáš Doležal, který přišel v kostýmu společně s Terezou Hájkovou.

Špilberk byl takřka před 670 lety místem pobytu první manželky Karla IV., Blanky z Valois. Do Brna ji roku 1337 vykázal Jan Lucemburský, protože byla Pražany oblíbenější než jeho manželka Beatrix. Karel na Špilberku svou manželku několikrát navštívil.

Inka Koutná
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en