Městské divadlo Brno slaví a diváci s ním

6/6/2015

Brno-střed Říká se, že divadlo je svět sám pro sebe. Návštěvníci oslav 70 let existence Městského divadla Brno měli dnes možnost se o tom přesvědčit.

Lidé se dnes mohli při oslavách výročí dostat i do zákulisí brněnského městského divadla. Foto: Zlata BauerováPři komentovaných prohlídkách navštívili rozsáhlé prostory divadla, které by se snad daly přirovnat k bludišti. Na art bazárku se prodávaly speciální umělecké výrobky jako je sklo, šperky, proutěné dekorace, kabelky, ale i různé potraviny a knihy. Atmosféru dotvářeli svým zpěvem herci a herečky. Nechyběly známé muzikálové hity z repertoáru nebo filmové písně.

Ač herečka Evelína Kachlířová působí v divadle už skoro 15 let, dnes ji čekala jedna výjimečná premiéra. Poprvé si zahrála na průvodce – ukazovala skupince zvědavců, jak vypadá budova divadla zevnitř. „Jsem hrozně ráda, že jsem šla, jenom jsem z toho byla hrozně nervózní," svěřila se. Prohlídku spíše než na letopočty, které lze dohledat, zaměřila na pikantnosti a zajímavosti spojené s divadlem. Došlo i na šatny herců, zkušebny, hlediště, jeviště a jeho zázemí. Ale také na dílny pro výrobu kulis, krejčovny, vlásenkárny, a další místa, obvykle obyčejným návštěvníkům divadelního představení skrytá.

„Přála bych divadlu, aby mělo pořád takového ředitele, jakého má teď. Protože díky němu je divadlo v tak dobrém stavu. Hrajeme tolik krásných věcí. A i když je přísný a má velký respekt, tak si ho, nejen já, vážíme. Klobouk dolů za to, co dělá. Aby tady s námi byl ještě hodně, hodně dlouho," chválila herečka divadelního ředitele Stanislava Mošu.

Jen málokteré divadlo se může pochlubit neustále vyprodanými sály a diváckou oblíbeností jako právě Městské divadlo Brno. Už šestkrát získalo titul nejoblíbenějšího divadla České republiky v divácké anketě internetového portálu I-divadlo.cz.

I většina návštěvníků oslav patří mezi věrné diváky. Například Andrea Vyklická. „Jsme pravidelnými návštěvníky a navíc tady mám zaměstnanou kamarádku. Chodíme na všechny akce," svěřila se. Prohlídku zákulisí tentokrát vynechala, ale těšila se na art bazárek. „Už včera jsem na facebooku mrkla, co tady všechno bude. Koupili jsme si výborné domácí sirupy a kamarádka šperk na krk. Mají tady samé krásné věci," pochvalovala si návštěvnice. Večer se chystá se synem na přehradu. „Letos poprvé chceme ukázat mladému ohňostroj," řekla.

Na své si při oslavách přišly nejen oči, ale zájemci mohli ukojit i jiné chutě. Své kuchařské umění například předváděl herec Aleš Slanina. S vařením mu pomáhaly hlavně děti a jeho obdivovatelky, takže ještě stíhal rozdávat podpisy a úsměvy na všechny strany.

Po celý den se také grilovala prasata Alois a Vilém, pojmenovaná po slavných dramaticích, jejichž jméno divadlo dlouhá léta neslo – Divadlo bratří Mrštíků.

Oslavy končí po sedmé hodině večerní koncertem sólistů Mětského divadla Brno s živým orchestrem přímo na dvoře divadla. A úplným vyvrcholením oslav bude o půl jedenácté večer první letošní ohňostroj na brněnské přehradě, který společnost Flash Barrandov SFX věnuje právě sedmdesátinám divadla.

Zlata Bauerová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

cz en