Na přehradě sviští vzduchem motorové padáky

2/6/2018
Brno-Bystrc - Obloha se plní letícími motorovými padáky a každý tají dech. Zatímco ve vzduchu vládne dravá atmosféra, na zemi si diváci padákový slalom v klidu vychutnávají. Zatím to byl „jen" trénink a kvalifikace. Kdo je nejlepší, se diváci dozví dnes večer.

„Tenhle sport je mezi lidmi málo známý. Já mu ale naplno fandím a chtěl bych, aby se tato akce opakovala každý rok," svěřuje se Josef Weis, nadšený divák, který si všechno zaníceně fotí. Rovněž další z divaček, Bronislava Haničáková, považuje slalom na motorových paraglidech za krásný sport a mistrovství za povedenou akci. „Jsem ráda, že tu mohu být a fandit svým oblíbencům," usmívá se.

Ve vzduchu se střídají pestrobarevné padáky, piloti předvádí na pohled riskantní kousky a vzduchem sviští snad dravěji než orel. „Létám už deset let a můžu říct, že mě adrenalin žene neustále vpřed. Tahle soutěž je skvělá akce, a navíc i počasí vyšlo výborně," říká Lukáš Koláček, který v motorovém paraglidingu několikrát reprezentoval Českou republiku.

Letos létají piloti mistrovské soutěže poprvé nad vodou. „Samozřejmě jsou tady k dispozici i policejní potápěči, aby mohli v případě pádu soutěžícího do vody co nejrychleji zakročit a zachránit ho," vysvětluje organizátor mistrovství Jaromír Pavlík.

Piloti padákových kluzáků obecně létají rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině ve výšce až 300 metrů nad zemí. Při slalomu nejprve nalétají soutěžící ve výšce maximálně jeden a půl metru do časové brány a pak je čeká pylonová trasa. Při letu se nesmí žádnou částí těla, rámu nebo padáku dotknout žádné části pylonu nebo vodní hladiny a nesmí tělem letět nad úrovní pylonů. Všichni soutěžící musí být také povinně vybaveni záchrannou vestou a mít upravené motory a nádrže tak, aby v případě pádu do vody nemohly uniknout provozní kapaliny.

Přesný program akce lze najít zde.

Denisa Katraničová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en