Mozartovy děti nabídly cimbál, tanec i rock

13/6/2013
Brno-střed – Zvuky cimbálové muziky mladých interpretů ze základní umělecké školy Bojanovice přilákaly dnes odpoledne na brněnské náměstí Svobody hloučky lidí. Na náměstí se celé odpoledne odehrávaly jedny z posledních koncertů spadajících pod měsíc trvající akci Mozartovy děti.

Největší síla BB Bandu spočívá v jeho silné dechové sekci. Foto: Nicol StaňkováCimbálovku později vystřídal dechový soubor starších žáků ze stejné školy a známá rocková skupina Šroti, které se za sedm let působení podařilo vybudovat si jméno nejen v Česku ale i v zahraničí. „S přítelkyní jsme šli náhodou kolem a slyšeli jsme dechovku, tak jsme se rozhodli zastavit, koupit si zmrzlinu a chvíli posedět. Nakonec se nám víc než dechový soubor líbila rocková kapela Šroti, která hrála hned potom,“ okomentoval dění na pódiu Milan Rajnoha.

Po šestnácté hodině se náměstím začaly rozléhat tóny BB Bandu s nezaměnitelným a silným zvukem jejich početné dechové sekce. Hudební těleso čítající dvě desítky hráčů nenechalo v klidu nohy kolemjdoucích žádné věkové kategorie. „S BB Bandem hrajeme na Mozartových dětech už potřetí či počtvrté. Vždycky to zatím bylo na náměstí Svobody. Líbí se mi, že si nás tu mohou poslechnout i lidé, kteří by na náš koncert do klubu nepřišli. Možná se nám tak daří získávat i nové fanoušky,“ vyjádřil se k působení kapely na Mozartových dětech její trumpetista, třiadvacetiletý student Martin Sítek.

Kdo neholduje jazzové a swingové hudbě třicátých a čtyřicátých let minulého století, mohl počkat do patnácté hodiny. Na pódiu se tou dobou objevila opět cimbálová muzika spolu s mladými symfoniky z brněnské základní umělecké školy PhDr. Zbyňka Mrkose.

Letošní Mozartovy děti jsou už čtvrtým ročníkem projektu, který pořádá Filharmonie Brno ve spolupráci se základními uměleckými školami při festivalu zábavy Brno – město uprostřed Evropy. Projekt umožňuje moravským studentům základních uměleckých škol vystoupit na brněnských pódiích a pomáhá jim i rozvíjet jejich hudební schopnosti a cítění na workshopech vedených profesionály.

Série koncertů odstartovala Májovým benefičním koncertem v bazilice na Mendlově náměstí. Mladí umělci se mohli mimo jiné předvést i v Besedním domě či na Brněnské přehradě. Pořadatelé si připravili celkem několik desítek koncertů, na kterých se předvedly více než čtyři stovky dětských hudebníků z patnácti škol. Zazněly skladby světových klasiků Mozarta, Mendelssohna, Vivaldiho či Strausse, ale i odlehčenější písně Jaroslava Ježka. Koncerty na náměstí Svobody, které jsou každý rok o něco méně formální než zbylá vystoupení a celý projekt uzavírají, nabídly cimbálovou muziku, taneční soubory a dokonce rockovou skupinu.

Nicol Staňková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en