Na Brněnské přehradě se bojovalo o tichomořský atol Midway

2/6/2013
Bitva o Midway bývá velmi dramatická. Archivní foto: Robert VystrčilBrno, přehrada – Přesunout se do Tichomoří v době druhé světové války nebylo dnes odpoledne pro Brňany nijak složité. Stačilo zajet na přehradu, kde vybudovali nadšenci z modelářského klubu Midway malé souostroví a nedlouho po druhé hodině předvedli válečnou námořní a leteckou vřavu.

Modely japonských a amerických křižníků a jiných lodí a přibližně desítka letadel tam pod vedením svých majitelů svedly třeba bitvu o Pearl Harbour, Midway a shodily atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki.

„Překvapily mě hlavně zvukové efekty, chvílemi jsem měl pocit, že jsem opravdu uprostřed nějaké bitvy,“ svěřil se jeden z diváků, Martin Spálenka. Tvrdí, že několikrát se opravdu lekl.

Intenzivní válečnou atmosféru si na přehradě užívalo na tisíc diváku všech věkových kategorií. Děti z bezpečné vzdálenosti obdivovaly výbuchy a pyrotechnické efekty, tatínci fascinovaně vzhlíželi k obloze, kde létaly modely nejrůznějších letadel a maminky obdivovaly propracované detaily na lodích. „Oni tam mají dokonce i vojáčky,“ divila se nahlas jedna z divaček.

Celou show podkreslovala kromě široké škály výbuchů různé hlasitosti i naléhavá hudba a komentář, který přibližoval, co se na hladině vlastně děje. Diváci se tak zároveň dozvěděli nejdůležitější fakta o událostech války v Tichomoří.

Některá letadla skončila sestřelená na hladině, jedno uvízlo v koruně stromu a jedno jeho majitel nešikovně vmanévroval do kabelu, který vedl přes zátoku. Bitevní ztráty neminuly ani dva křižníky, které na hladině, v tomto případě ale plánovaně, vybuchly. Show, stejně jako druhou světovou válku zakončily dva obrovské výbuchy představující svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki.

Dokonce i počasí se rozhodlo dnes slitovat a přesto, že organizátoři hrdě vzkazovali, že budou bojovat i kdyby pršelo, nebylo to nakonec potřeba. Od hladiny přehrady se mezi lodě a ostrůvky odrážely sluneční paprsky. Bitva o Midway se na přehradě poprvé konala už v roce 2008, kdy se stala každoroční součástí doprovodného programu festivalu Brno – město uprostřed Evropy.

Adéla Beranová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en