Velocipedista Josef Zimovčák dorazil v čele dobročinného pelotonu do Brna

14/6/2013
Brno-střed – Účastníci dobročinné cyklotour Na kole dětem přijeli v pátek ve tři čtvrtě na šest na brněnské náměstí Svobody. Zakončili tak devátou etapu cyklistické cesty Českou republikou, jejíž výtěžek poputuje na rekondiční pobyty pro dětské pacienty po onkologické léčbě.

Martina Štěpánková Trnková ukázala, že není mistryní světa jen tak náhodou. Foto: Nicol StaňkováPříjezd cyklistů doplňoval bohatý doprovodný program. Na náměstí se totiž současně konal i řemeslnický jarmark, vinařský trh a trh s regionálními potravinami. Nechyběl ani hudební doprovod na pódiu. „Původně jsem chtěl i s přáteli jet celou tour. Krylo se nám to ale s jinými akcemi. Přidáme se tedy až na závěrečný příjezd do Velehradu, zůstaneme a užijeme si tamní program,“ řekl jeden z přítomných cyklistů, Miroslav Dadák.

Zájemci si mohli na místě koupit dárkové předměty s logem akce Na kole dětem. Peníze z jejich prodeje půjdou na dětskou léčbu. Kdo tedy sám nejel na kole, mohl své blízké potěšit alespoň vkusným trikem či náramkem s příběhem. „Ačkoliv byl příjezd naplánován na sedmnáctou hodinu, peleton přijede nakonec nejdřív o půl šesté. Přesně to nedovedeme odhadnout. Záleží na tom, co cyklisty po cestě zrovna potká,“ informovala nedočkavce prodavačka. Před samotným příjezdem diváci mohli zhlédnout exhibici mistryně světa v krasojízdě Martiny Štěpánkové Trnkové.

Těsně před půl šestou se z Rašínovy ulice vynořila kolona několika desítek cyklistů. Za dvěma policejními motorkami se objevil desetinásobný mistr světa a držitel světového rekordu v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Následovala mistryně světa v jízdě na velocipedu Svatava Hrdá a další cyklisté. „Sport je nejlepší prevence v krásném, ale bohužel krátkém životě. Děkuji všem za účast a za přispění do sbírky,“ uvítal všechny přítomné Zimovčák hned potom, co sesedl z vysokého kola.

Cyklisté se ovšem v Brně moc neohřejí. Hned zítra v sedm hodin ráno vyráží na poslední etapu závodu, který po deseti dnech skončí večer před šestou u baziliky ve Velehradě. Sportovci šestého června vyjeli na trať dlouhou přes patnáct set kilometrů už počtvrté. Peloton vedl po celou dobu Josef Zimovčák. Právě nadace nesoucí jeho jméno zajišťuje výběr peněz a také to, aby se dostaly k potřebným. Sám Zimovčák je patronem a hlavním organizátorem celé tour. K pelotonu se mohl přidat a přispět dobrovolným startovným každý, ať už jen na kousek, jednu etapu či dokonce na celou trasu. Letos se akce účastnily i medicínské kapacity včetně kardiochirurga Jana Pirka či chirurga Pavla Pafky. Nechyběly ani osobnosti hereckého světa Pavel Nový a Petr Štěpánek.

Účastníci tour navštívili přes tři stovky měst a v deseti z nich si na konci každé většinou stopadesátikilometrové etapy udělali zastávku přes noc. Trasa vedla od Aše přes Český Krumlov na sever do Jeseníků a poté opět na jih Moravy přes Brno až do zmíněného Velehradu. Peloton tak za krátkou dobu doslova prokřižoval celou Českou republiku.

Nicol Staňková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en