Nad Špilberkem zazáří epilog Mendelovy inspirace, oslaví 200 let od narození otce genetiky

21/7/2022

Show věnovaná brněnskému opatovi a otci genetiky Gregoru Johannu Mendelovi se rozzáří už v sobotu 23. července o půl jedenácté večer nad brněnským hradem Špilberk. Představení nazvané Mendelovy inspirace je epilogem 25. ročníku mezinárodní ohňostrojné přehlídky RegioJet Ignis Brunensis.

Brno - Křížení hrachu nebo žluté a oranžové rostliny jestřábníku chlupáček budou připomínat efekty, které ohňostrůjci vybrali do sobotního ohňostroje k poctě otce genetiky Gregora Johanna Mendela. K ohnivým efektům je připravená rovněž odpovídající hudba.

„Na Špilberku budeme velmi blízko zahradě opatství, kde se většina pokusů uskutečnila. Mendel byl řeholník, opat, musel tedy velmi dobře znát Bachovu varhanní Toccatu. Nyní jsme ale ve 21. století, proto jsme se rozhodli skladbu ozvláštnit a nahradit varhany symfonickým orchestrem složeným z elektrických kytar," popsal začátek představení designér českého týmu Flash Barrandov SFX Jaroslav Štolba.

Mendelovi se svou prací také povedlo propojit svět botaniky a matematiky. „Pro ono křížení ohňostrojného hrachu jsme tak zvolili poklidný tříčtvrťový takt - waltz Amélie z Montmartru," doplnil Štolba.

Mendel se narodil v Hynčicích, které leží nedaleko od Hukvald Leoše Janáčka, ohňostrůjci proto doplnili show motivem z Lašských tanců. „A na závěr jsme přidali něco vzdušného, pro lidskou duši i pro rostlinstvo, na tóny Mezi horami od Čechomoru," uvedl designér.

Ohňostrojný muzikál je součástí oslav 200. výročí Mendelova narození, Mendel festivalu. „Návštěvníci mohou ohňostroj zhlédnout přímo z Mendlova náměstí, kde se festival koná, po skončení koncertu Ewy Farné. Od 22 hodin bude pro zájemce otevřený také amfiteátr za koupalištěm na Kraví hoře. Diváci se ale mohou dívat z kteréhokoli místa v Brně, odkud je vidět Špilberk, nejlépe z jižní nebo severní strany," uvedl Ondřej Morávek z pořadatelské agentury SNIP & CO.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en