Nebe zabrali chorvatští Pyro Gamblers. Do Brna přivezli Symfonii života

29/6/2022

Zamračené a bouřlivé nebe ve středu 29. června rozzářil druhý přehradní ohňostroj už 25. ročníku festivalu Ignis Brunensis. Chorvatský tým Pyro Gamblers přivezl do Brna Symfonii života - barevný a živý ohňostroj, který si podmanil publikum.

Brno-Bystrc - Druhý pyromuzikál nad vodní hladinou Brněnské přehrady, nazvaný Symfonie života, ve středu 26. června oslavoval lidskou sounáležitost. „Uvědomujeme si, že poslední dobou je všechno online, všichni se soustředí na sebe, mají méně osobních kontaktů. My lidé ale potřebujeme ke štěstí jiné lidi, potřebujeme pospolitost," popsala volbu tématu šéfka Pyro Gamblers Marija Bošković Belanić.

V prvních dvou minutách zněla jedna velmi známá symfonie: Beethovenova Symfonie č. 5, zvaná Osudová, která představuje povinnou dvouminutovku u všech letošních ohňostrojů mezinárodní soutěže. Při té Chorvaté předvedli perfektní synchronizaci hudby a použitých efektů a zahájili ohňostroj dramatickým startem, který spontánně doplnila i příroda - blesky v dálce.

„Povinná část se nám designovala opravdu snadno, hudba se velmi dobře kombinovala s různými efekty," okomentovala přípravu Bošković Belanić. Po Beethovenovi zaznělo celkem šest písní od britského dýdžeje Alana Walkera s různorodou vizuální stránkou.

V některých písních vsadili designéři spíše na dvoukombinace barev, u jiných zabrali doslova celé nebe zlatavými proudy světla nebo různobarevnými efekty. V jedné z klidnějších pasáží hudby se ohňostrůjcům podařilo navodit pocit, že vzplála i voda v přehradě.

Chorvatskou oslavu života ocenili přítomní diváci: po každé části ohňostroje, rozdělené jednotlivými písněmi, se ozýval hlasitý potlesk. „Moc se mi líbilo, jak to měli různorodé, chvíli byly efekty spíš romantické, potom zase divoké a barevné," ocenila například Aneta Náměstková, která se na show vydala s kamarádkou.

Příprava ohňostroje podle tvůrců nebyla vůbec jednoduchá. „Dá se říct, že diváci už všechno viděli, takže připravit novou show je výzva. Naštěstí máme designéra, který miluje výzvy, od výběru hudby až do posledního detailu," uvedla Bošković Belanić.

Chorvatský ohňostroj patří k těm, které bude hodnotit odborná porota, svůj názor ale mohou vyjádřit na facebookové stránce Ignis Brunensis i diváci. Už v sobotu 2. července pak čeká návštěvníky česko-německý ohňostroj Labyrint lidských životů a dronová show Elementy.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online.

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en