Ohňostroj v Komárově zahájil festival Ignis Brunensis. Na obloze zářily všechny barvy duhy

12/6/2022

Designéři českého Theatrum Pyroboli věnovali v sobotu 11. června ohňostrojný dárek všem dětem. Pyromuzikál Dětské sny o štěstí zakončil v Komárově Jihobrněnský dětský den s bohatým programem.

Brno, Komárov - Dětské sny o štěstí, tak zní název úvodního ohňostroje Ignis Brunensis, který připravil tým Theatrum Pyroboli. Ohnivá show věnovaná dětem si podmanila diváky v jihobrněnském Komárově, kde byla tečkou za dětským dnem.

„Situace ve světě teď není růžová, ale děti a mládež jsou naše naděje pro budoucnost. Chtěli jsme jim proto v těžkých časech dát něco pohádkového. Připravili jsme show, která je kouzelná, magická," svěřil se designér českého Theatrum Pyroboli Ivan Martinek.

Ohňostrůjci se rozhodli probudit dětskou fantazii zejména barevnými efekty: žlutá a fialová se střídala s červenou, v některých částech show se na nebi objevily také všechny barvy duhy současně. Barevné exploze pak nahradily zlatavé víry a pyromuzikál byl zakončený záplavou zlatého světla. Celé představení zdobil i zářící měsíc, který působil, jako by ho designéři do ohňostroje zakomponovali záměrně.

Podle reakcí se tvůrcům podařilo publikum uchvátit. Už při prvních efektech se od diváků ozývaly nadšené ohlasy. Ohňostroj si užívaly i děti, které světelnou show průběžně komentovaly. Podél vodní plochy se tak ozývalo spontánní „to je krása", „jů, to je nádhera", nebo rovnou hodnocení: „ty červený světýlka jsou nejhezčí".

Svoje pocity shrnula Aneta Jašková, která ohňostroj sledovala s rodinou. „Ohňostroj byl moc krásný, hravý a barevný. Fajn je i zvolené místo, celý den tu bylo co dělat," řekla.

Ohňostrojné prelude rozzářilo nebe nad nevšedním místem: areálem Hněvkovského v brněnském Komárově. Do jižní části Brna se ohňostroj vrátil po osmi letech, naposledy tam byla ohňostrojná show v roce 2014.

„Chtěli jsme po loňském velkém úspěchu znovu věnovat jeden ohňostroj dětem a nebyla lepší příležitost a vhodnější lokalita, než ho zařadit jako závěr velkého dětského dne v přírodním areálu Hněvkovského na Brně-jihu," vysvětlil za pořadatele Ondřej Morávek ze společnosti Snip&Co.

Také starosta městské části Brno-Jih Josef Haluza si návrat ohňostroje do Komárova pochvaluje. „Vzhledem k tomu, že se kvůli covidu dva roky žádné akce nekonaly, jsme chtěli, aby si lidé a hlavně děti jihobrněnský dětský den užili," uvedl. Proto se s pořadateli dohodl, aby se první ohňostroj letošního ročníku Ignis Brunensis rozzářil právě v Komárově.

Jihobrněnský dětský den se konal v sobotu od dopoledne. Jeho součástí bylo otevření blízkého biotopu, děti si mohly vyzkoušet také lukostřelbu, paddleboarding, horolezeckou stěnu nebo si nechat namalovat na obličej barevný motiv. Součástí akce bylo rovněž několik hudebních vystoupení či ukázky práce záchranných složek.

V sobotu 25. června čeká zájemce další ohňostroj a před ním dronová show nad vodní hladinou. Ohňostrojný festival se po dvou koronavirem omezených ročnících vrací zpět nad Brněnskou přehradu.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en